Švejk není mamlas, ale rebel s příčinou
V dalším díle podcastového speciálu Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají čtyřdílným humoristickým románem Jaroslava Haška, který ve své plné verzi nese název Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.
Ivanku zajímalo, jak by měl být podle Stanislava román charakterizován. Podle něj je dílo hlavně metaforou situace, kdy lidská bytost vystupuje proti agresi moci, byť pod hávem humoru. Také zmínil, že Švejkovi není vše jedno, jak se traduje, ale pozoruje život z pozice filozofického odstupu.
Zuzana se přiznala k tomu, že má tendenci Švejka tzv. fatshamovat - předpokládala vždy, že hrdina musí být rozervaný a štíhlý. Stanislav se pak jal vysvětlovat, že Švejk není vyčůránek, jak se obecně tvrdí – nejde s mocí ani se nesnaží vyhnout nebezpečí, naopak rebeluje a jde do všeho přímo jako kovboj. Také pravil, že Ladovy ilustrace udělaly románu medvědí službu svou doslovností, kde představují Švejka jako poživačného tlouštíka. Zuzana pak ještě zmínila své oblíbené pořekadlo Život je boj, tak ahoj. Standa zase objasnil slovo pucflek a mohlo se jít pomalu domů.
Poslechněte si, jak Buchty čtou Švejka.
Zuzana Fuksová
Bydlím v Brně, protože se tu dá chodit pěšky. Mám ráda různé druhy kuchyňské soli, lelkování a prohlížení kabelek na internetu. Vystudovala jsem sociální práci a leccos nedostudovala. Mám trochu OCD, krizi středního věku a taky dceru.
Ivana Veselková
Mám tři psy, bydlím v Praze, snažím se chovat jako tzv. dospělý člověk, ale moc mi to nejde. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, ale většinu studijních znalostí jsem zase hezky zapomněla. Mám ráda sladkosti, teplo a crossfit.
Stanislav Zajíček
Rodák z Děčína, který byl v letech 1990–1992 poslancem za OF v České národní radě a milovník Komenského je od roku 1993 profesorem českého jazyka a latiny na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně. Své studenty vede především k esejistické a umělecké tvorbě, kritickému myšlení a k aktivnímu zájmu o věci veřejné.
Buchty čtou jsou speciální díly podcastu Buchty o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl. Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček vám představí literární klasiku tak, že vás to bude bavit a ještě se i něco dozvíte.
Také jste před maturitou jen s vypětím sil přelouskali Babičku a pamatujete si z ní jen Sultána, Tyrla a to, že někdo šukal po světnici? Také vám z Proměny utkvěla pouze vzpomínka, že se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů a shledal, že je z něj nestvůrný hmyz? Pak je tu pro vás minisérie Buchty čtou, díky které možná přijdete na to, že louskání knih nepatří do stejného ranku přežitků jako upalování čarodějnic nebo předení.
Všechny díly pořadu najdete zde nebo jako podcast na wave.cz/podcasty.
Související
-
Puškinův Evžen Oněgin není pouhý pozér a zbytečný člověk, ale možná jen nemohl dozrát
V dalším díle podcastového speciálu Buchty čtou se Ivanka, Zuzka a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají románem Evžen Oněgin od Alexandra Sergejeviče Puškina.
-
Opera Prodaná nevěsta je banger právem. Za zmínku stojí i její libreto
Ve pátém díle Buchty čtou se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a pedagog Stanislav Zajíček zabývají výjimečně nikoliv klasickou knihou, ale libretem opery Prodaná nevěsta.
-
Orwellova kultovka 1984 je o tom, že ty nejobyčejnější věci jako láska a svoboda mají největší swag
V dalším díle speciálu Buchty čtou se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a pedagog Stanislav Zajíček zabývají románem 1984 George Orwella.
Více o tématu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.