Penelopiáda Margaret Atwoodové ukazuje, že Odysseova verze slavné story je jen jednou z možností

24. červen 2024

V dalším díle podcastového speciálu Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývali románem Penelopiáda Margaret Atwoodové, který zpracovává epos Odyssea z pohledu ženy, a ne ledajaké - Penelopy.

Ivanku zajímalo, jak by mělo být podle Stanislava dílo charakterizováno. Podle něj je to román, který s neobvyklým využitím dramatického chóru v 29 kapitolách v duchu autentických divadelních tradic komentuje prastarý epos o Odysseovi, který ne a ne se vrátit domů z Trójské války.

Atwoodová se rozhodla tuto starověkou story podat nejen z jiné perspektivy, ale i s humorem a snažila se po svém objasnit, co mohla mít Penelopa ve skutečnosti za lubem, když 20 let věrně čekala, než se manža vrátí do jejich pelíšku.

Standa vysvětlil, že jméno Penelopa znamená “ta, která si halí tvář” a že její nejednoznačný příběh dokládá, že život druhého člověka nikdy nemůžeme zcela pochopit. Na přetřes přišel i hoax o tom, že Penelopa porodila kozločlověka a že Helena Trójská byla něco jako femme fatale ze Základního instinktu.

Stanislav pak vyzval posluchače, ať čtou homérské eposy, protože poezie dodá jejich chaotickým životům smysl a pak se mohlo jít pomalu domů.

Jak Buchty čtou Penelopiádu? Poslechněte si tady.

Buchty čtou: Zuzana

Zuzana Fuksová

Bydlím v Brně, protože se tu dá chodit pěšky. Mám ráda různé druhy kuchyňské soli, lelkování a prohlížení kabelek na internetu. Vystudovala jsem sociální práci a leccos nedostudovala. Mám trochu OCD, krizi středního věku a taky dceru.

Buchty čtou: Ivana

Ivana Veselková

Mám tři psy, bydlím v Praze, snažím se chovat jako tzv. dospělý člověk, ale moc mi to nejde. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, ale většinu studijních znalostí jsem zase hezky zapomněla. Mám ráda sladkosti, teplo a crossfit.

Buchty čtou: Stanislav

Stanislav Zajíček

Rodák z Děčína, který byl v letech 1990–1992 poslancem za OF v České národní radě a milovník Komenského je od roku 1993 profesorem českého jazyka a latiny na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně. Své studenty vede především k esejistické a umělecké tvorbě, kritickému myšlení a k aktivnímu zájmu o věci veřejné.

Buchty čtou jsou speciální díly podcastu Buchty o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl. Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček vám představí literární klasiku tak, že vás to bude bavit a ještě se i něco dozvíte.

Také jste před maturitou jen s vypětím sil přelouskali Babičku a pamatujete si z ní jen Sultána, Tyrla a to, že někdo šukal po světnici? Také vám z Proměny utkvěla pouze vzpomínka, že se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů a shledal, že je z něj nestvůrný hmyz? Pak je tu pro vás minisérie Buchty čtou, díky které možná přijdete na to, že louskání knih nepatří do stejného ranku přežitků jako upalování čarodějnic nebo předení.

Všechny díly pořadu najdete zde nebo jako podcast na wave.cz/podcasty.

Spustit audio

Související

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.