„Vyfotit na Burning Manovi všechno se nedá,“ říká fotograf Marek Musil

9. únor 2018

V Leica Gallery Prague je aktuálně výstava World of Fire – triptych fotografií z legendárního amerického festivalu Burning Man a jeho dvou mediálně méně známých odnoží, jihoafrického AfrikaBurn a izraelského Midburn. S autorem fotek, reklamním a módním fotografem Markem Musilem, jsme mluvili o tom, proč se rozhodnul vydat do festivalového světa, kde si za peníze nic nekoupíte, a co ho tam překvapilo nejvíc.

„Burning Mana jsem si vysnil zhruba před deseti lety, a když jsem si v roce 2016 řekl, že vyrazím na ten jubilejní třicátý ročník, myslel jsem si, že jsem připravený na všechno,“ vrací se k počátkům aktuální výstavy a zároveň i knihy fotografií Marek Musil. „Co mě ale překvapilo, bylo množství všech instalací. Neměl jsem tušení, že tam toho uvidím za jeden den tolik. První večer jsem pak seděl nad fotoaparátem a říkal jsem si, co budu dělat, když je tam toho tak strašně moc.“ Z prvního ročníku si Marek Musil nakonec přivezl asi osm tisíc fotek. Nevyfotil prý ale ani polovinu z toho, co viděl. „Nafotit všechno se tam v jednom člověku nedá zvládnout.“

Po Spojených státech amerických následovala výprava do Jihoafrické republiky a následně i Izraele, aby se „hořící“ kruh následně uzavřel při druhé návštěvě Burning Mana v roce 2017. „V JAR a Izraeli je vidět, že je to menší a fanouškovské, jakkoliv se AfrikaBurn po deseti letech už taky rozrostl do nějakých patnácti tisíc lidí,“ vysvětluje Marek. „Největší vedro mi ale bylo v Izraeli, Midburn se totiž koná uprostřed května. V Nevadské poušti je sice přes den kolem čtyřiceti stupňů, ale v noci to padá k nule, zatímco na té izraelské je horko i v noci.“

Marek Musil

Co přivede reklamního a módního fotografa k výpravě na festival typu Burning Man? „Po deseti letech komerčního fotografování jsem už byl zkrátka unavený. Samozřejmě mi chyběla práce na nějakém vlastním projektu, takže tohle mě strašně uspokojilo, ale zároveň to byl svým způsobem i útěk před realitou. Teď se vrátím zase zpátky k té komerční stránce fotografování, ale už mám v hlavě nějaký karibský projekt, tak uvidíme, jak to dopadne.“

Výstavu World of Fire bude možné v Leica Gallery Prague navštívit do osmého dubna a poté se přestěhuje do jedné z opavských galerií. V létě by pak podle slov Marka Musila měla být k vidění i na některých festivalech typu Colours of Ostrava nebo trenčínské Pohody. Poslechněte si celý rozhovor s jejím autorem!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka