Výjimečné čtení o normálních lidech? Liberatura objevuje Sally Rooney, Austenovou pro mileniály

29. srpen 2019
Liberatura

Salinger snapchatové generace, Austenová prekariátu, tak trochu Knausgård nebo Ferrante. Osmadvacetiletá irská spisovatelka Sally Rooney působí v literárním světě teprve pár let, ale už se stala senzací a novináři se předhánějí v soutěži o nejvýstižnější nálepku. Nejlepší na Rooneyové přitom je, že se její knihy dají číst tolika různými způsoby.

Frances a Bobbi jsou nejlepší kamarádky. Studují Trinity College, po večerech spolu pořádají divadelně-básnické performance nebo chodí na večírky. Hned na první straně debutového románu Rooneyové, Rozhovory s přáteli, se potkávají s o generaci starší spisovatelkou Melissou a posléze i s jejím mužem, hercem Nickem. Rozjíždí se komplikovaný milostný čtyřúhelník a hledá se odpověď na otázku: Jaké to je milovat více lidí najednou? 

A jaké je číst několik knih v jedné? Fajn! „Rooneyová nezavírá oči před tím, v jakém světě žijeme,“ vysvětluje Klára Vlasáková, podle které je na Rozhovorech s přáteli nejlepší, že nabízí spoustu různých rovin čtení. Kdo chce, může se začíst do romantické komedie, jiného zaujme rovina společenské kritiky, někoho zase sugestivní rozbor komplikovaných mezilidských vztahů. Anebo vás vtáhne křehký vnitřní svět jednadvacetileté Frances. 

Druhý román Rooneyové nese název Normal People a už se stihl stát irskou knihou roku a dostat se do nominací prestižní Booker Prize. Čím to, že se Rooneyové tak dobře daří popsat „normální problémy normálních lidí“? Poslechněte si Liberaturu o nové literární hvězdě, kterou jsme probrali s Klárou Vlasákovou.

autoři: Jonáš Zbořil , Karolína Demelová
Spustit audio