Výletní tip Pavla Sladkého: Zdolejte Nový Hrádek v Podyjí. Výhled i okolí za to stojí

9. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nový Hrádek, nádvoří tzv. Staršího hradu

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravil cestovatel a moderátor pořadu Casablanca Pavel Sladký. Zve vás do Nového Hrádku v národním parku Podyjí. Podle něj je to ideální cíl výletů pro období babího léta, kdy listí postupně mění barvy, ale hlavně: je z něj krásný výhled na Dyji.

Zříceninu, která byla za totality součástí zakázaného hraničního pásma, můžete zahrnout do několikadenního putování po jižních hranicích republiky. Pokud ale nemáte tolik času, jistě si vystačíte s jedním odpolednem.

Přímo na místě vás okouzlí atmosféra bývalé pevnosti. A když budete mít štěstí, uvidíte trámy ze 16. století a kameny s obtisky mušlí, které se na stavbu dovezly od moře. Velmi cenná je i okolní příroda, která doslova srůstá se zříceninou. Na hradě i v podhradí navíc žijí snad všechny druhy užovek, které v Česku můžete potkat. Každý si tak přijde na své.

Poslechněte si celý výletní tip Pavla Sladkého a dozvíte se, proč má Nový Hrádek jedinečného ducha.

Nový Hrádek. Původní hradní jádro Nového Hrádku u Lukova (tzv. Starší hrad) pochází z druhé poloviny čtrnáctého století a je velmi dobře zachovalou ukázkou hradu s plášťovou zdí
Mladší část Nového Hrádku u Lukova (tzv. Mladší, Horní, nebo také Přední hrad) pochází z období patnáctého století
autor: Ondřej Hanko
Spustit audio