Výstava „neslušných“ knih oxfordské knihovny ukáže Milence lady Chatterleyové i Obraz Doriana Graye

Z přebalu slovenského vydání knihy Umění milovat od Ovidia

V Bodleyově knihovně ve slavném britském univerzitním městě Oxfordu začne ve čtvrtek 15. listopadu výstava Story of Phi: Restricted Books (Příběh Fí: Utajené knihy), věnovaná „neslušným“ knihám.

Takzvaná sbírka Fí (Φ) vznikla v době vrcholící viktoriánské prudérie proto, aby mladé lidi uchránila před „nemorálními“ knihami. Ještě donedávna potřebovali studenti k tomu, aby do těchto knih směli nahlédnout, písemné povolení svého tutora. Informuje o tom britská stanice BBC. Kurátorka výstavy Jennifer Ingleheart říká, že jde o jednu z největších světových sbírek knih označovaných za „neslušné“. Vznikla v roce 1882. Její název je odvozen od signatury Fí, jíž byly knihy označeny. Patří do ní 3 000 knihovních jednotek, mezi nimiž bychom našli jak vědecké práce, například odborné studie o starověkých kulturách, tak i kdysi kontroverzní romány. Knihovník Richard Ovenden říká, že výstava „ukazuje rozmanité a občas překvapivé úlohy, jež knihovny plnily, aby pro celou zemi uchovaly kulturně závažná díla, a odhaluje, jak knihovníci hledali cestu mezi snahou zpřístupnit materiály pro vědecký výzkum, ale současně také ochránit čtenáře a knihy“. Dodává, že „nám ukazuje někdejší postoj ke vkusu a morálce, je jakousi sociologickou momentkou, která ilustruje, jak se v průběhu doby měnilo vnímání sexuality a vhodnosti“. Mezi vystavenými knihami je například ilustrované vydání Umění milovat od římského básníka Publia Ovidia Nasona, které se „na index“ dostalo kvůli svým ilustracím, zatímco milostné básně téhož autora bez ilustrací byly na otevřených policích knihovny běžně přístupné. Ze starších knih si zvláštní pozornost zaslouží první novověké evropské pornografické dílo Satyra Sotadica ze 17. století, které ovlivnilo mnoho pozdějších knih se sexuální tematikou a dalo vzniknout tradici zobrazování starého Říma jako města zhýralosti. Je tu i Obraz Doriana Graye od Oscara Wildea, který se do sbírky dostal pravděpodobně kvůli svému homoerotickému podtextu a špatné pověsti autora. K vysloveným kuriozitám patří první vydání slavného Milence lady Chatterleyové s podpisem jeho autora Davida Herberta Lawrence, které bylo do Spojeného království propašováno diplomatickou poštou. Sbírku knihovníci doplňovali i v pozdějších letech, najdeme tu proto třeba slavné homoerotické kresby finského umělce Touko Valio Laaksonena, známého jako Tom of Finland, nebo Madonninu knihu Sex z roku 1992. Bodleyova knihovna, která patří mezi nejstarší v celé Evropě, funguje už od roku 1602. Má právo dostávat povinné výtisky, což také částečně vysvětluje, jak sbírka Fí vznikla. Knihovníci ji ale i sami aktivně doplňovali, aby případní vážní zájemci nebyli ochuzeni o knihy, které ve Spojeném království ve své době nemohly vyjít. Podobné sbírky najdeme i v knihovně Univerzity v Cambridgi nebo v takzvané Private Case Britské knihovny. Výstava končí 13. ledna 2019.

Podívejte se taky na Kdo je Tom of Finland? Film o pionýrovi homoerotické ikonografie zahájí letošní Mezipatra.

Spustit audio
 • Kapitánka lodi zachraňující migranty odmítla ocenění města Paříž. Označila ho za pokrytectví

  23. srpen 2019
  Pia Klemp

  Kapitánka lodi, která zachránila tisíce migrantů ve Středozemním moři, odmítla za svou práci přijmout ocenění. Medaily Grand Vermeil, kterou za odvahu uděluje město Paříž, odmítla Pia Klemp s tím, že jde podle ní o pokrytectví.

  Oznámila to v příspěvku na svém facebooku. „Vaše policie krade přikrývky lidem, které nutíte žít na ulicích, zatímco útočíte na protesty a kriminalizujete ty, kteří se staví za práva migrantů a žadatelů o azyl. Chcete mi dát medaili za činy, proti kterým za svými vlastními hradbami bojujete,“ napsala Klemp na adresu Paříže a její starostky Anne Hidalgo. „Nepotřebujeme medaile. Nepotřebujeme úřady, které rozhodují o tom, kdo je ‚hrdina‘ a kdo je ‚nelegální‘.“

  Klemp ve spolupráci s nevládní organizací Sea Watch International pomáhala zachránit migranty plavící se přes Středozemní moře. V současnosti je ale vyšetřována italskými úřady, které ji obvinily z napomáhání při obchodu s lidmi. Její loď Iuventa podle odhadů zachránila až 14 000 lidí.

  Úřady roky bojovaly proti práci záchranných organizací, jako je Sea Watch, které zachraňují uvízlé migranty prchající z libyjského pobřeží do Evropy. Italský ministr vnitra Matteo Salvini nedávno představil bezpečnostní dekret, který zakazuje lodím nevládních organizací s migranty vstupovat do italských přístavů.

 • Nepál chce zakázat jednorázové plasty na Everestu. Letos se z hory uklidilo 11 tun odpadu

  23. srpen 2019
  Mount Everest

  Počet lidí, kteří se každoročně vydávají na vrchol Mount Everestu, roste. S tím souvisí i celá řada problémů. Kromě přeplněných stezek je to také množství odpadu, který s sebou horolezci přinášejí. Ve snaze bojovat proti znečištění v okolí nejvyšší hory světa Nepál oznámil, že v oblasti Khumbu zakáže jednorázové plasty.

  Nepál od ledna 2020 zakáže turistům přivážet a nakupovat plastové lahve a další jednorázové plasty o tloušťce menší než 0,03 mm. Zákaz se nevztahuje na plastové láhve na vodu. „Konzultujeme se všemi stranami, co se s tím dá dělat,“ řekl CNN Ganesh Ghimire, hlavní administrativní pracovník obce Khumbu Pasang Lhamu. „Brzy pro to najdeme řešení.“ Vláda také dosud neoznámila, jaký bude trest pro ty, kteří zákaz poruší. Do oblasti ročně zamíří 150 000 návštěvníků, v tomto roce přitom bylo z hory uklizeno 11 tun odpadu. Letos se horu pokusilo zdolat rekordních 885 lidí, a na cestách se proto tvoří fronty. Nejméně 11 lidí při výstupu tento rok zemřelo. Úřady proto doporučují zájemcům, aby předtím, než se pokusí zdolat Everest, vyzkoušeli své síly na menší hoře vysoké alespoň 6 400 metrů. Zároveň se objevují návrhy na zvýšení poplatku za výstup na vrchol.

 • Dělá trénink mistra? Studie odhalila, že vynikající houslisté cvičí stejně často jako ti dobří

  23. srpen 2019
  housle - hra na housle

  Studie, která sledovala vliv cvičení na schopnosti houslistů, zjistila, že vynikající hudebníci trénují stejně nebo méně často než ti, kteří nejsou tak dobří. Velmi významnou roli tak mohou hrát i jiné faktory, jako je kvalita výuky, schopnost učení a možná i přirozený talent.

  Výzkum zásadně zpochybňuje takzvané pravidlo 10 000 hodin, které ve své knize Mimo řadu propaguje kanadský autor Malcolm Gladwell a podle kterého se s dostatkem cvičení může stát mistrem kdokoliv. Podle Gladwella je zázračnou hranicí 10 000 hodin strávených konkrétní činností. „Tato myšlenka se v naší kultuře skutečně zakořenila, ale jde o přílišné zjednodušení,“ řekla pro Guardian psycholožka Brooke Macnamara z Case Western Reserve University v Clevelandu v Ohiu. „Pokud jde o lidské dovednosti, je ve hře komplexní kombinace různých faktorů spojených s prostředím, genetikou a jejich vzájemnými interakcemi, která vysvětluje rozdíly ve výkonu různých lidí.“

  Pravidlo 10 000 hodin vychází ze studie z roku 1993, která stejně jako nejnovější studie zkoumala vliv častého cvičení na schopnosti hudebníků. Zjistila, že s časem stráveným hraním roste zdatnost houslistů a pianistů. Špičkoví houslisté strávili do věku 20 let cvičením v průměru 10 000 hodin. Ve studii autoři zavrhli roli přirozeného talentu a tvrdili, že rozdíly ve schopnostech, dokonce i mezi špičkovými hudebníky, do velké míry závisí na tom, jak často cvičí. Gladwell pak výsledky tohoto výzkumu vztáhl i na další lidské činnosti a vysvětlil s jejich pomocí úspěch významných osobností – od Billa Gatese až po Beatles.

  Macnamara společně se svými kolegy část tohoto výzkumu replikovala, aby zjistila, zda dojde ke stejným výsledkům. Odhalila ale, že zatímco méně zdatní houslisté trénovali do 20 let v průměru asi 6 000 hodin, mezi dobrými a vynikajícími hudebníky nebyl v počtu hodin velký rozdíl. Obě skupiny strávily hraním v průměru asi 11 000 hodin. Podle výzkumu se tak čas strávený cvičeným podílel na výsledném rozdílu pouze z jedné čtvrtiny. Podle Macnamary je proto důležité, aby si lidé uvědomovali limity tréninku. Jakmile se jednou v něčem stanete dobří, cvičení už nehraje tak zásadní roli. „Díky cvičení budete lepší, než jste byli včera,“ komentuje výsledky výzkumu. „Ale možná díky tomu nebudete lepší než váš soused. Nebo někdo jiný ve vaší houslové třídě.“

 • David Lynch vybral do knihovny svého pařížského klubu svých pět nejoblíbenějších knih

  23. srpen 2019
  David Lynch

  David Lynch, známý především jako režisér slavných snímků jako Mazací hlava, Mulholland Drive nebo Modrý samet, si nemůže pomoct a neustále se pouští do dalších uměleckých oborů. Krom filmu se věnuje také malování, fotografii a elektronické hudbě. A samozřejmě také stojí za kultovním seriálem Twin Peaks.

  Lynch sice vydal několik fotografických monografií, ale jeho první a zatím jediný vstup do literatury se odehrál v roce 2006, kdy napsal knihu s názvem Velká ryba. Krátký titul popisoval jeho tvůrčí proces, historky z jeho filmové kariéry a zkušenosti s transcendentální meditací, o které mluví ve většině rozhovorů jako o největším zdroji inspirace.

  Před pár lety Lynch otevřel v Paříži soukromý klub Silencio, nazvaný podle stejnojmenného podniku v jeho snímku Mulholland Drive. Sám filmař jej popisuje jako „místo určené umělecky zaměřeným lidem a skupinám“. Interiér navrhl David Lynch v kolaboraci s designérem Raphaël Navotem. Silencio se nachází v samotném srdci pařížského Montmartru. Krom fotografické galerie a kuřáckého salónku se v klubu nachází také knihovna, do které Lynch vybral jako poslední třešničku na dortu svých pět nejoblíbenějších knih. A těmi jsou:

  1) The Name Above the Title od Franka Capry
  2) Zločin a trest od Fjodora Michajloviče Dostojevského
  3) The Art Spirit od Roberta Henriho
  4) Anonymous Photographs od Roberta Flynna Johnsona
  5) Proměna od Franze Kafky

 • V Súdánu vznikla první ženská fotbalová liga, umožnily to politické změny

  22. srpen 2019
  Súdánky slaví dohodu opozice s armádou

  V Súdánu příští měsíc začne jejich historicky první ženská fotbalová liga. Ještě před rokem by přitom něco takového bylo nemyslitelné. Úvodní zápas ženské fotbalistky odehrají první týden v září. Do budoucna plánují reprezentovat zemi také na mezinárodních šampionátech. Vznik týmu umožnily změny na zdejší politické scéně.

  Před časem na svou pozici po protestech rezignoval prezident Umar al-Bašír a mnoho Súdánců nyní věří v liberálnější vývoj v zemi, včetně upevnění svobody slova a ženských práv. „V minulosti bylo pro ženy obtížné hrát fotbal, bylo zde mnoho překážek, které v tom bránily,“ okomentovala pro AFP vznik ligy dvaadvacetiletá fotbalistka Rayan Ibrahim Rajab. „Nyní ale každý hledá novou možnosti a má nové ambice.“ Súdán se připojil k Mezinárodní federaci fotbalových asociací (FIFA) v roce 1948 a spolu s Egyptem, Etiopií a Jižní Afrikou pak založil Konfederaci afrického fotbalu. Ženský fotbal to ale v zemi měl velmi těžké. V roce 1983 totiž Súdán přijal islámský zákon šaría a šest let poté se při převratu podporovaném islamisty chopil moci generál al-Bašír.

 • Mikroplasty ve vodě nejsou zatím pro lidské zdraví nebezpečné. V budoucnu to ale může být jinak

  22. srpen 2019
  Mikroplasty

  Mikroskopické částečky plastu, které se vyskytují v pitné vodě, nepředstavují při současném množství vážnější zdravotní riziko pro její konzumenty. Uvedla to Světová zdravotnická organizace ve zprávě, která shrnuje dosavadní poznatky o vodě z vodovodu a balené vodě. Odborníci ale přiznávají, že je potřeba ještě dalšího výzkumu v této oblasti.

  Ze zprávy vyplývá, že částice větší než 150 mikrometrů představují menší riziko, protože tělem pouze projdou. Menší částečky by ale tělo mohlo vstřebávat. Podle vědců ale není pravděpodobné, že by se v organismu usazovaly ve škodlivém množství.

  „Na základě omezeného množství dostupných důkazů představují chemické látky a mikrobiální patogeny spojené s mikroplasty v pitné vodě pouze malé riziko pro lidské zdraví. Přestože neexistuje dostatek informací k tomu, aby bylo možné učinit solidní závěry o toxicitě nanočástic, žádné spolehlivé informace nenaznačují, že se jedná o problém,“ uvádí zpráva.

  Vliv mikroplastů na lidské zdraví ale zatím není podle WHO dostatečně prozkoumán a bylo provedeno pouze malé množství důvěryhodných studií. Organizace proto odborníky vyzývá k důkladnějšímu výzkumu.

  Zpráva také varuje především před nebezpečím, které mohou plasty představovat do budoucna. Pokud budou plasty přibývat i nadále stejnou rychlostí, mohly by mikroplasty představovat všeobecné ohrožení vodních ekosystémů, což by mělo negativní dopad i na zdraví lidí. Produkce plastů v posledních desetiletích exponenciálně rostla a předpovídá se, že se do roku 2025 opět zdvojnásobí.

 • Cenzura v komiksu? Artu Spiegelmanovi odmítli uveřejnit esej o politice v superhdinských příbězích

  22. srpen 2019
  Art Spiegelman

  Tvůrce legendárního grafického románu Maus požádalo britské nakladatelství Folio Society, ať napíše úvodní text k luxusní edici komiksů z takzvané zlaté éry Marvelu (1938 – polovina 50. let). Výsledkem je strhující esej, který nabízí netypickou perspektivu zhodnocení superhrdinského formátu, ale také nachází nelichotivé paralely mezi situací 30. let a naší současností. To se mu také stalo nejspíš osudným.

  Spiegelman pro něj typicky závažně hravou formou dává vznik superhrdinských komiksů do souvislosti s nástupem předválečného fašismu a xenofobních nálad. V jeho očích tehdy v Spojených státech společensky ostrakizovaní převážně židovští (nebo jiní minoritní) tvůrci vtělovali denní sny o ochráncích pořádku a národů do podoby nezničitelných hrdinů, kteří neznají odpočinku ani překážek. Jestliže velkou poptávku po příbězích, v nichž síly mytických rozměrů svádějí boje o podobu světa, vyvolal právě i pocit tísně a nejistoty, odvozuje z toho Spiegelman, že stejné latentní obavy mohou stát za dnešním boomem filmů z produkce Marvelu. Neodpustí si přitom narážku na současného amerického prezidenta: „V dnešním až příliš skutečném světě ožívá znovu na plátně Red Skull, největší nepřítel Captaina Americy, a Orange Skull přitom zatím straší Ameriku.“ Právě tuto větu měl Spiegelman na žádost vydavatelství Marvel přeformulovat nebo zcela vypustit, což odmítl, text stáhl a ten nakonec vyšel s krátkým dovětkem na webu Guardianu. V něm legenda amerického undergroundového komiksu vysvětluje, jak se až v důsledku této nepříjemné epizody dozvěděl, že bývalý ředitel Marvel Entertainment Isaac „Ike“ Perlmutter je dlouholetým přítelem Donalda Trumpa a jedním z nejštědřejších donátorů jeho politické kampaně. Celý esej si můžete přečíst zde.

  Přečtěte si taky Příběh Marvelu: Komiksová historie vyprávěná jako román plný pozapomenutých hrdinů.

 • Keanu Reeves se vrátí ve své kultovní roli. Matrix čeká čtvrté pokračování

  21. srpen 2019
  Z filmu Matrix

  O čtvrtém pokračování Matrixu informoval mimo jiné server Variety. Další příspěvek do této franšízy, původně uzavřené už v roce 2003 filmem Matrix Revolutions, bude režírovat jedna ze dvou autorek původního filmu, Lana Wachowski, která v současnosti pracuje na scénáři. Její sestra Lilly Wachovski se podle současných informací na snímku podílet nebude.

  Keanu Reeves a Carrie-Anne Moss budou ve filmu znovu hrát kultovní postavy Nea a Trinity. Nebude to reboot ani prequel, ale regulérní pokračování. „Spousta klíčových otázek a myšlenek týkajících se reality, které jsme s Lilly prozkoumávaly před dvaceti lety v původních filmech, je v dnešní době ještě důležitější než tehdy,“ řekla Lana Wachovski médiím. „Jsem šťastná, že se zase můžu zaobírat svými oblíbenými postavami a že mám možnost pracovat se starými kamarády.“

  „Lana je skutečnou vizionářkou. Je to jedinečná a originální filmařka. Jsme nadšení, že pro nás bude režírovat novou kapitolu ze světa Matrixu,“ uvedl pro server Variety Toby Emmerich, ředitel produkční společnosti Warner Bros.

  Detaily ohledně zápletky zatím známé nejsou a zůstává nejisté, zdali se na plátna vrátí i postava Morphea, kterou v původních filmech hrál Laurence Fishburne. Podle neoficiálních informací by se mělo začít s natáčením začátkem příštího roku.

  Podívejte se taky na Devadesátky končily Matrixem. Slavný sci-fi film slaví dvacáté narozeniny a pořád dokáže inspirovat nebo na Fuka, Tesař, Fila: Matrix byl zjevením. Fanouškovská pocta žánru se nestala blockbusterem přes noc.

 • Škodlivé látky v hračkách nebo teniskách v budoucnu vyčteme z čárových kódů, pomůže mobilní aplikace

  21. srpen 2019
  První naskenovaný produkt s čárovým kódem - multipack žvýkaček, 26. 6. 1974 v supermarketu v Ohiu

  Dobrovolníci v Česku testují mobilní aplikaci, která z čárového kódu na výrobku odhalí, jestli neobsahuje zdraví škodlivé látky. V pilotní fázi se aplikace Scan4Chem zaměřuje na toxické látky v produktech od velkých nadnárodních společností.

  Na složení kartáčků na zuby nebo tenisek se aplikace po naskenování kódu ptá přímo výrobce zboží. Cílem je firmy přimět k tomu, aby zákazníka o obsahu potenciálně škodlivých látek v produktech informovaly. Podle evropské legislativy mají povinnost na dotazy ohledně obsahu výrobků odpovídat – aplikace tak chce tuto komunikaci usnadnit. Na vývoji Scan4Chem spolupracují s Evropskou unií akademici, spotřebitelské instituce i nevládní organizace. Za Česko projekt zaštítila nezisková organizace Arnika.

  Aplikace by měla jít do ostrého provozu letos v říjnu. Lidem pomůže odhalit složení zboží, u kterého výrobci nemají povinnost uvádět výčet použitých látek na zadní straně obalu. Týká se to například dětských hraček, nádobí, školních potřeb, elektroniky nebo oblečení. „V minulosti se v těchto předmětech našly extrémně jedovaté látky, jako jsou bromované zpomalovače hoření, bromované dioxiny, ftaláty, těžké kovy nebo azobarviva a další látky, které mohou zpomalovat vývoj nervové soustavy, ohrožovat plodnost, nebo jsou dokonce karcinogenní,“ tvrdí Karolína Brabcová z Arniky.

  V Dánsku a Německu už fungují podobné aplikace, které jsou zaměřené na toxické látky v kosmetických produktech. Například německou ToxFox si už stáhlo 1,3 milionu uživatelů. Prostřednictvím aplikace mají možnost denně ověřit složení u více než 40 tisíc výrobků.