Západní Sahara a gambijské vězení

12. prosinec 2010

Šimon Heller se na své cestě po Západní Africe (Maroko, Mauritánie, Západní Sahara, Senegal, Gambie) ocitl v cele předběžného zadržení kvůli své lékárničce, obsahující v Gambii zakázaný lék lexaurin.

Jak to vypadá v gambijském vězení? Poslechněte si vyprávění, které v rubrice Jeden den časopisu Respekt popsal mj. takto: K odchodu na sociálky si musím vyžádat policejní eskortu, která mě se samopalem doprovází až na záchod. Pokud tu díru v zemi lze takhle nazvat. Se značnou dávkou snahy usínám. Kolem deváté mě budí dětský křik a pláč. Ve vedlejší cele je zadržen přibližně osmiletý chlapec. Jak se později dozvídám, za žebrání. Nastupují na něj tři neuniformovaní policisti s přibližně půlmetrovou gumovou hadicí. Bijí ho do hlavy, do obličeje, přes záda. Klučina křičí a pláče. Ten zvuk nezapomenu. Za velkého smíchu o klučinu hadici uráží. Snažím se udržet v co nejlepší psychické kondici, a tak odháním myšlenky, že se něco podobného může stát i mně. Nebo snad i něco horšího.“

Nebavili jsme se ale striktně jenom o vězeňském zážitku. Jaký je rozdíl mezi městy Západní Sahary a mauritánským Nouakchottem? Kdy se podívá do Afriky zase? Poslechněte si záznam živého vysílání cestovatelského a outdoorového magazínu Radia Wave.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio