Zapomenuté transporty

4. březen 2010

Čtyřdílný dokument Zapomenuté Transporty je vystavěný na příbězích lidí, kteří přežili koncentráky a pracovní tábory v Polsku, Estonsku, Bělorusku a Lotyšsku. První filmová práce historika a politologa Lukáše Přibyla není typickým pateticko-emotivním monumentem zdrcujících čísel a obecných faktů o genocidě.

Během deseti let nasbíral Lukáš Přibyl osobně po celém světě desítky výpovědí. Do filmů zpracoval jen ty, ke kterým bylo možné dohledat autentický originální obrazový materiál. Ve Ztracených Transportech nejsou žádné obecné ilustrativní záběry, vždy jde o obrazy konkrétních míst a lidí, o kterých se mluví.

Každý ze čtyř dílů se soustředí na jednu zemi a jedno téma: Lotyšsko je o rodinách, které se pokouší o "normální život" v děsných podmínkách rižského ghetta. Bělorusko je o mužích, kteří byli zabíjeni, ale i zabíjeli, aby přežili. Ze sedmi tisíc deportovaných do Běloruska přežilo dvacet dva. Do jisté míry je to film o boji a individualismu. Třetí film, Estonsko, je o ženách, které přežily díky kolektivu, ve kterém si neustále vzájemně pomáhaly. Čtvrtý film Polsko, který je nominovaný na Českého Lva, je o lidské identitě. O tom, co to znamená být pořád na útěku, pořád se skrývat, předstírat, být zavřený v jednom vězení celkem třikrát pokaždé s jiným jménem a životním příběhem.

01103813.png

Poslechněte si rozhovor s dokumentaristou, historikem a politologem Lukášem Přibylem.

autor: nikamay
Spustit audio