Zatěžkaná hudba o tíživém traumatu. Zpěvačka Gggolddd otevřeně tematizuje prožité znásilnění

12. duben 2022

Nizozemští Gggolddd (dříve Gold) bývají představováni jako alt-popová kapela, v jádru jsou ale více heavy než leckteří metalisté, kteří si zakládají na drsném výrazu. Dosud nejzřetelnější to je na aktuální desce This Shame Should Not Be Mine. Ta vzešla z pozvánky na digitální ročník festivalu Roadburn a zachycuje příběh vokalistky Mileny Evy, která byla ve svých devatenácti letech znásilněna blízkým člověkem.

Na textově přímočarém a hudebně nevyzpytatelném albu znovu prožívá nejen samotné znásilnění, ale i navazující trauma, popisuje, jak se na dlouhém procesu vyrovnávání podepsaly i tlaky společnosti. Spletitá deska vypráví s odzbrojující otevřeností příběh, jaký v sobě ze strachu z reakce okolí potlačuje tolik dalších lidí.

Vyprávění příběhů pomocí hudby je už téměř třicet let výsadou také Davida Tibeta, hlavního architekta kultovní kapely Current 93. Ta právě vydává novou desku nazvanou If the City Is Set Upon a Hill a v mnohém navazuje na minulou The Light Is Leaving Us All. Nálada anglického venkova, smíření i tušení něčeho, co se skrývá za kopcem. Current 93 vás do svého světa vtáhnou okamžitě.

Jak souvisí japonský porcelán s anglickým venkovem? A kdo dokáže šeptat do ucha o tom, že bude vše v pořádku, aniž by musel použít jediné slovo? To se dozvíte při poslechu celého dílu Modelářů!

Spustit audio