Zkoušet jsme začali na opuštěné benzínce, říká kytarista kapely Autor Dominik Pilnáček

Jaká specifika má vídeňská hudební scéna? A jak těžké bylo pro Dominika s nimi po přistěhování pracovat? Dozvíte se při poslechu celého dílu Modelářů
Jsou lidé, kteří by bez hudby prostě nemohli existovat. Dominik Pilnáček je jedním z nich. Při jakékoliv debatě o koncertech nebo kapelách se jeho mluva zrychlí a dostane novou energii. A změní se i výraz jeho tváře, která hoří zaujetím a touhou se o vše podělit. I proto jsme se na něj opravdu těšili, takové hosty máme nejraději. Hlavním důvodem pozvání ale byla nová deska jeho kapely Autor. Kontext, do něhož je její fungování zasazeno, je pro celou kapelu extrémně důležitý.
Dominika můžete znát mimo jiné jako jednoho z moderátorů hudebního pořadu Špína. Asi před devíti lety se přestěhoval do Vídně a ihned se snažil zapojit do tamnější scény a založit kapelu. Povedlo se mu to nicméně až po třech letech. Věci nabraly na obrátkách a v krátkém časovém období vzniklo těch kapel hned několik. Autor byli jednou z nich.
Působící ve Vídni měli Autor hned od začátku mezinárodní složení, které v mnohém určuje i charakter jejich hudby. Dominik přiznává, že měli hned od začátku jasno, že chtějí hrát post-punk, a nebáli se pracovat s konkrétními inspiracemi jako Joy Division nebo The Chameleons. Zároveň si chtěli udržet určitou míru hrubosti, jež odkazuje na jejich ukotvení v hc/punk scéně. To vše pak po dvou kratších nahrávkách dostalo jasné kontury na aktuální desce Kommen und Gehen.
Ta je, jak již název napovídá, zpívaná v němčině, což ale nebyla hned od začátku jasná volba. Přesto si teď Dominik myslí, že se tento jazyk k jejich hudbě hodí výborně. A odkazuje i na to, že deska vyšla na vídeňském labelu, který se snaží podporovat lokální scénu, což je něco, co je blízké i Autor. Stejně jako mnoho dalších městských scén, je i tato spíše fragmentová.
Jak vypadá kapelní soustředění ve staré lisovně vína na česko-rakouském pomezí? Proč je Dominik zadobře s mladou generací vídeňských straight edge? A je to jen proto, že má „baby face“? Poslechněte si Modeláře!
Související
-
Markéta Lukášková: Vlaštovka v bublině. Daleká budoucnost, ztráta i láska v jedné audioknize
Barbora leží v nemocnici a nemoc ji připravuje o poslední vzpomínky na minulost. Nový lék ale přináší naději a Bára se pomalu vrací do svého života.
-
Nelitují a neriskují. Kdo chodí na interrupce v Česku a jaké jsou jejich bariéry?
Co konkrétně obnáší interrupce v Česku? Jak zákroky reálně probíhají, jaká jsou rizika a jaké překážky ženám omezují přístup k umělým potratům?
-
Jaké to je žít s autismem ve společnosti, která mu nerozumí? Mýty bude bořit nová série Spektrum
Šestidílná podcastová série Spektrum přináší zkušenosti mladých lidí s diagnózou autismu – těch, kteří se vymykají stereotypním představám. Spektrum startuje 27. března.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.