Život a smrt post rocku. Tengri píší další kapitolu románu o lidské pomíjivosti

1. červenec 2020

Pražská kapela Tengri vznikla před deseti lety, tedy v době, kdy byl postrockový žánr na svém vrcholu a kapely jako Mono, Pelican nebo Red Sparrowes hrávaly v Praze ve vyprodaných klubech. Do této doby se ostatně datuje i návrat Godspeed You! Black Emperor, kteří, ač zřejmě nevědomky, položili základy celého pozdějšího stylu. I o nich jsme si s Tengri samozřejmě povídali a i oni v Modelářích zazní.

Hlavním těžištěm je ale právě vydaný split Tengri a Drom, který zpečetil společnou desetiletou cestu a je skvělým dárkem ke kulatému výročí obou kapel. Když se Drom a Tengri poprvé potkali na jednom pódiu, asi by je nenapadlo, že o dekádu později vydají společnou desku na respektovaném domácím labelu Metalgate. I díky jeho invenci a přístupu nabraly přípravy na obrátkách, a přestože rok 2020 je v mnohém velmi složitý a nepřívětivý, krásně provedený vinyl nakonec spatřil světlo světa.

Za jeho finální podobou stojí fotky a grafika Marie Fišerové, kterou pojí přátelství jak s Tengri, tak s Drom. Povedený artwork pak reflektuje obsahovou formu samotných skladeb, které ponejvíce čerpají ze sepětí s přírodou, spirituality a pocitu lidské pomíjivosti. A samozřejmě i z desek punkových, metalových a post-rockových kapel, které pro Tengri rozhodně nejsou mrtvé.

Veselé historky z krajin chmurné hudby. Poslouchejte Modeláře s kompletní sestavou kapely Tengri nejen o jejich přátelství s post-hardcorovými Drom.

PLAYLIST:
Tengri – Buďme jako voda, která všechno očistí
Drom – Jsi světlo, tak neboj
Neurosis – Bending Light
Tengri – Buďme jako země, která všechno vydrží
Godspeed You! Black Emperor – Bosses Hang

Spustit audio