Život není příběh. Když mě něco bolí, začnu se tomu věnovat, říká autorka Narušení děje Emma Kausc
Emma Kausc loni vydala prozaický debut Narušení děje. Emma v něm narušuje nejen naše přemýšlení a paměť, ale i samotný pojem autofikce. A v neposlední řadě narušila tok literárně-kritické diskuse. Teď si o tom přišla popovídat do podcastu Lit.
„Snažila jsem se ztvárnit lásku jako sloveso. Jako něco, co existuje, pokud se tomu pořád věnujeme,“ popisuje autorka v podcastu svůj román. V něm se hrdinka, třicátnice Emma, vyrovnává se ztrátami, ať už milostnými, nebo rodinnými.
Próza uvažuje i nad tím, co v našich životech znamenají příběhy. „V nějaký moment jsem si uvědomila, že mi můj život nepřipadá jako příběh. Že jsem ztratila tolik věcí a lidí. Do jisté míry s tím souvisí i technologie,“ popisuje Emma Kausc.
Podle autorky je totiž těžké vnímat vlastní život jako příběh, když ho neustále narušuje obrazovka nebo upozornění. „Nacházíš se v nějaké temporalitě, kdy si nejsi vědomá sama sebe. Když se díváš na obrazovku a neuvědomuješ si, že jsi Emma nebo Eva…,“ dodává Kausc.
„Když mě něco bolí nebo něčemu nerozumím, začnu se tomu věnovat. Není to obsese, posedlost, ale mám pocit, že skrz informace může přijít nějaké rozřešení,“ vysvětluje autorka i klíč k tomu, jak vnímat její knihu jako autofikční.
Co všechno narušuje Narušení děje? O čem byla první povídka, kterou Emma napsala v osmi letech? A jak reaguje na ostrou kritiku některých literárních publicistů? Bere nálepku „intelektuální flexení“ vážně? Poslouchejte epizodu Litu s Evou a Emmou Kausc.
Související
-
Flora, Narušení děje, Poslední léto. Rok 2024 v literatuře byl ve znamení úspěšných debutů
Konec roku znamená bilancování, a to i v literatuře. Co se letos urodilo na tuzemské scéně? Kteří autoři či autorky nás překvapili? Jaké debuty nás bavily?
-
Autofikce a příběhy obyčejných lidí. Česká literatura se mění, generační témata ale stále chybí
Srpny, Fosilie, Obrys, stejně jako Torčík, Vlasáková nebo Jislová – to jsou jména a názvy, které by mohly reprezentovat rok 2023 z hlediska literatury.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.