Zych: Zapomenutý průkopník fotografického aktu

31. leden 2012

Galerie Josefa Sudka v ulici Úvoz na Malé Straně se zaměřuje na autory, kteří jsou nějakým způsobem opomíjení nebo zapomenutí a jejichž tvorba má zároveň co říct i v dnešní době.

Právě do tohoto konceptu zapadá i výstava fotografií Aloise Zycha, současníka Františka Drtikola a autora, který do českého umění jako první vnesl fotografické akty. Výstavu je možné navštívit do 22. dubna.
Poslechněte si rozhovor s kurátorem výstavy Janem Mlčochem

Alois Zych se narodil 10. května 1874 v Jičíně, v Praze poté vystudoval Vysoké učení technické. Jeho první fotografické pokusy spadají už do roku 1904, v roce 1908 byl spoluzakladatelem Klubu fotografů amatérů. V roce 1911 vystoupil na klubové výstavě s dosud nevídaným tématem, totiž s ženským aktem. Na fotografiích zachycoval svoji manželku Hedviku a její sestru. Ve 30. letech se pak od aktů odklonil a začal fotografovat krajiny. Nikdy nepřilnul k žádnému avantgardnímu proudu, i jako amatér je ale považován za jednoho ze zásadních průkopníků moderní české fotografie.

autor: Jiří Špičák
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.