10 000 letních kilometrů autostopem po Evropě. S rouškou i bez. Šebestián Bok o svém cestování

31. říjen 2021

Student a nadšenec do autostopu Šebestián Bok letos v létě najezdil 10 000 km stopem. Část ve smíšeném páru v rámci Mistrovství České republiky v autostopu a část v rámci svojí měsíční sólo cesty po Balkáně

Posádky Mistrovství České republiky v autostopu během letošní cesty projely Německo, Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Lucembursko, Belgii a část České republiky. Šebestián Bok, který podle svých slov poprvé stopoval ve 14 letech malé úseky na rodném Plzeňsku, ho společně se svou parťačkou Miladou vyhrál.

Hory, jezera, moře a pohostinnost

A pak si Šebestián vyzkoušel stop na Balkáně, který je, jak potvrzuje, vstřícnější a pohostinnější. Přes Maďarsko jel do Rumunska, Bulharska, Makedonie, Albánie, Bosny a Chorvatska. V Rumunsku mu například zastavil koňský povoz a místní ho během několika kilometrů stihli pohostit kávou.

Čtěte také

Na rumunském Fagaraši a v Bulharsku vyrazil na chvíli do hor. V bosenském Mostaru se vzpamatovával ze střevních potíží. U Ochridského jezera, Černého moře i Jadranu nevynechal možnost se v horském letním počasí koupat.

V některých zemích snědého českého studenta kvůli migrační vlně podezřívali, že je z Pákistánu nebo Afghánistánu. Především ale nejenom na Albánii nedá dopustit. I když tam zažil i podivnou historku, ve které ho místní vydávali za člena fotbalového týmu, aby mohl společně s dalšími sportovci přespat.

Jaké je stopování po covidu?

Během balkánských cest po něm ani jednou řidiči nechtěli, aby měl nasazenou roušku. V západní Evropě naopak zhruba každý třetí řidič. Co je Šebestiánův recept na to, jak si udržet na stopu dobrou náladu? Přijímat všechno jako dobrou šanci.

Poslechněte si cestovatelskou Casablancu se Šebestiánem Bokem na téma autostop po Evropě v roce 2021. Se spoustou historek, které se přihodily na krajnici.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio