36 otázek pro rychlé sblížení. „Přátelství najdete, lásku ne,“ shodují se účastníci experimentu

mileniálové - vztah - pár
mileniálové - vztah - pár

Dotazník, díky němuž najdete lásku. Otázky, podle kterých poznáte, jestli je váš partner ten pravý. Zhruba takto by se dala bulvarizovat vědecká studie týmu Arthura Arona, jejíž součástí je i dotazník s 36 otázkami, které mají výzkumníkům umožnit lepší studium navazování mezilidských vztahů. Experiment by měl mezi lidmi navodit intimní pouto, ne ale nutně romantické. My jsme se rozhodli zjistit, jestli dotazník funguje.

„Ahoj, já jsem Veronika.“ „Čau, já jsem Ondra,“ zdraví se na chodbě dva lidé, kteří se ještě nikdy neviděli. Po krátkém přemlouvání oba přistoupili na to, že za mnou ve stejný čas dorazí do rozhlasu, aby si zmíněný experiment zkusili. Sedáme si na terasu. Instrukce jsou jednoduché. Dotazník je sestavený ze tří částí po dvanácti konkrétních otázkách. Účastníci experimentu mají odpovídat beze spěchu, běžným konverzačním tempem. A na závěr je čeká bonusová úloha, na kterou se zvlášť těším.

Jdeme na to. Otázky v první části jsou víceméně oťukávací. Dozvídám se třeba, kdy si Ondra s Veronikou naposledy zpívali sami pro sebe. Za co jsou v životě nejvíc vděční nebo jestli by chtěli být v životě slavní. „Ne,“ odpovídá stručně Veronika. „Moje intuitivní odpověď je ano, ale zároveň si tím nejsem úplně jistý,“ bere si slovo Ondra.

pár - vztah - mileniálové

Zhruba po čtvrt hodině se dostáváme ke druhé části rozhovoru. Tam už se ptám třeba na to, jaký mají oba účastníci pocit ze vztahu se svou matkou nebo na jakou nejhorší vzpomínku ze života si vzpomenou. A taky už na sebe musí reagovat. „Řekni svému partnerovi něco, co ti na něm přijde pozitivní, načež on udělá to samé,“ čtu znění otázky. „No, já myslím, že jsi chytrá,“ začíná Ondřej. „To je asi stejný. Navíc se mi líbí ty tvé barevné ponožky,“ reaguje Veronika. Na Ondřejův účet ještě vysekává poklonu za jeho snahu vypořádávat se se svými zdravotními problémy. On zase Veroniku obdivuje za to, co dělá v práci.

Pomalu se dostáváme k závěrečné části. Ta už je dost na tělo. Jedna z otázek zní takto: „Dokonči následující větu. Přál bych si mít někoho, s kým bych mohl sdílet…“ „Strach,“ odpovídá Ondra. „Svůj volný čas,“ říká Veronika. Později se ptám taky na to, čí smrt v rodině by oba dva nejvíc zasáhla nebo co je příliš závažné na to, aby se o tom vtipkovalo. Po odpovědích na všechny otázky už každého zpovídám zvlášť. Chci totiž získat Veroničin i Ondrův upřímný dojem z experimentu.

Pro konec vztahu ignorováním mají mileniálové nové slovo. Už vás někdo vyghostoval?

pár - vztah - mileniálové - rande

„Lidi nedokážou vysvětlit, proč se rozchází. Jedna holka mě začala ignorovat, ale pak mi najednou lajkovala fotky a ozývala se, bylo to divný,“ vzpomíná středoškolák na podivný rozchod. Dívka ho vyghostovala a pak předvedla zombieing. Kluk možná seděl na lavičce partnerských náhradníků (benching), a protože to nevyšlo s jiným, nadešla opět řada na něj. V angličtině se pro takové randící taktiky objevují nová slova, ghostuje se ale i u nás.

„Během relativně krátké chvilky jsem se o někom cizím dozvěděla poměrně intimní věci ze života. Najednou si budeme povídat mnohem víc otevřeně, než kdybychom se neznali. Tenhle experiment dokáže spíš prohloubit přátelství než partnerství,“ myslí si Veronika.

A podobně to vidí i Ondřej. „Mám pocit, že jsme si blíž. Něco si o ní díky tomu myslím, ale nevím, jestli si to myslím správně. Přijde mi, že je to skvělý startovní bod k diskuzi. Dokážu si představit, že u spousty těch bodů bychom si pokecali mnohem víc. Jestli má tento experiment rychle dostat lidi k tomu, aby se bavili o osobních věcech a měli pocit, že se víc sblíží, pak to funguje. Jestli to má ale fungovat tak, že se do sebe lidi nakonec zamilují, tak o tom přesvědčený opravdu nejsem.“

Jakou závěrečnou úlohu museli Ondřej s Veronikou splnit? A na jaké další otázky museli v rámci experimentu odpovídat? Poslechněte si celou reportáž!