Adopce dětí stejnopohlavními páry na Slovensku? „Je to v nedohlednu,“ říká socioložka

14. březen 2019

Slováci se už brzy vydají k volebním urnám, aby vybrali budoucího prezidenta nebo prezidentku. V posledních předvolebních průzkumech si nejlépe stála občanská aktivistka a právnička Zuzana Čaputová. A právě její liberální postoje se staly mimo jiné tématem prezidentských voleb. Čaputová je jedinou kandidátkou, která podporuje registrovaná partnerství gayů a leseb i adopci dětí páry stejného pohlaví, ostatní kandidáti stojí na druhé straně řeky. 

„Aby se ještě homouši brali mezi sebou, jako žena se ženou… Ať si žijí. Ale aby mohli adoptovat dítě, to je nejen protiprávní, ale taky proti Božímu zákonu.“ Muž ve středních letech odchází z mítinku Štefana Harabina plný emocí, ale zároveň spokojený. Tvrdí, že mu jeden z favoritů na prezidenta potvrdil vše, co si doposud myslel a čeho se obával. Soudce a antisystémový kandidát Harabin se kontroverzních témat nebojí a velmi důsledně je svým voličům předkládá.

„Na to je známý vtip. Jeden homosexuál říká: Můj otec byl homosexuál, já jsem homosexuál a i můj vnuk bude homosexuál. Co mám na to říct.“ Pobavenému publiku Harabin ale hned vysvětluje, že proti lesbám a gayům nic nemá. Ale neví, proč by se jim tímto způsobem mělo vycházet vstříc. Ať si prý žijí, jak chtějí, ale není kvůli nim potřeba nových zákonných úprav. 

Zuzana Čaputová to vidí jinak, jak prohlásila třeba v debatě deníku Sme: „Jsem za to, aby páry stejného pohlaví měly upravený rozsah práv. Větší právní jistotu. A může se to jmenovat i registrované partnerství. Preferuji to, aby dítě mělo biologickou matku a biologického otce. Ale jestliže má vyrůstat v ústavní péči, myslím si, že by mu bylo lépe s milujícími bytostmi, a je úplně jedno, jestli jsou stejného pohlaví.“

Právnička, občanská aktivistka a kandidátka na slovenskou prezidentku Zuzana Čaputová

Registrované partnerství na Slovensku povolené není a podle socioložky Sylvie Porubanové v tuto chvíli není ani příliš aktuálním společenským tématem. Vrací se ale velmi často právě v rámci předvolebních debat. 

„Záměrným způsobem se tu smíchává dohromady otázka základního rodinného uspořádání a registrovaného partnerství. Přitom víme, že na Slovensku zatím není vůle ze strany žádné politické strany vůbec začít tento diskurz. Tato otázka je v nedohlednu. Říkám to nerada, ale je to tak. V případě zvolení kohokoliv za prezidenta Slovenské republiky si nemyslím, že by to byla otázka, která bude otázkou dne nebo měsíců,“ říká Porubanová.

Na Slovensku se před čtyřmi roky konalo takzvané referendum o rodině, jehož cílem bylo mimo jiné definovat pojem rodiny jako svazku mezi mužem a ženou. Svůj názor ale tehdy k volebním urnám přišlo vyjádřit pouze 21 % voličů. Lidové hlasování tak bylo neplatné. 

„Rodič své dítě odvezl do centra, kde se napravuje homosexualita.“ Komu pomáhá poradna S barvou ven?

homosexuálové - gay - lesby

„Lidé si nás vybírají na základě sympatií nebo na základě našeho příběhu. S klienty mluvíme, sdílíme s nimi naši zkušenost, ale pokud vycítíme například sebevražedné sklony, tak už je odkazujeme na odbornou pomoc,“ popisuje práci mentora pro web Sbarvouven.cz Václav Horecký. Internetová poradna pro LGBT+ lidi právě slaví čtyřleté výročí od svého založení. Za tu dobu pomohla bezmála třem tisícům lidí. 

Peter Weisenbacher z Institutu lidských práv a jeden z prvních organizátorů duhového pochodu Pride Bratislava ale věří, že se Slovensko v tomto ohledu mírně posouvá: „U fundamentalistů a náboženských extremistů posun není možný. Ale u pravicově konzervativních politiků se jejich postoj mění. Někteří například už tvrdí, že by uznali registrované partnerství, pokud by bylo bez adopcí. Máme zkušenost z vyspělejších zemí, že právě takovým způsobem došlo ke zrovnoprávnění. Pokud tu bude uzákoněný institut registrovaného partnerství, tak si myslím, že většinová společnost zjistí, že nenastal žádný konec světa. Nikdo nikomu nebude unášet děti, tráva bude zelená a slunce znovu vyjde.“

Vše tedy závisí hlavně na vůli politiků a na tom, jací politici budou stát v čele státu. Tento měsíc ale vyšel průzkum agentury Focus o tom, kdo by vyhrál momentálně parlamentní volby. Na druhém místě byla krajně pravicová strana Mariana Kotleby. Politika, který se také uchází o místo v prezidentském paláci a který z předvolebních billboardů hlásá heslo „Rodina je muž a žena. Stop LGBT“.

Proč je otázka stejnopohlavních párů zneužívaná tím, že se ve společenské debatě sexualizuje? Jak se ke zrovnoprávnění LGBT+ lidí na Slovensku staví politici? Poslechněte si celý příspěvek.

autor: pan
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.