Afrika je vždycky úplně opačná, než čekáš. Marek Slobodník ji přejel „na pionieri“
Pionýr. Pinčl. Fichtl. Pařez… Svérázný slovenský motorkář a dobrodruh Marek Slobodník rád cestuje na dřevních strojích Jawa. Letos se svým vlastním týmem přejel Afriku od severu na jih.
V Česku je Marek známý jako souputník Dana Přibáně na jeho výpravách v trabantech. Už předtím měl ale za sebou i cestu na pionýrech do Kazachstánu. Tentokrát si vybral Afriku. „Plánoval jsem tu akci na 3 měsíce, protože jsem si myslel, že se na pionýru dál než ke Kilimandžáru nedostaneme,“ říká Marek Slobodník. „Afrika je obrovská,“ dodává s respektem banskobystrický motošílenec. „Ale pak jsme to ke Kilimandžáru zvládli a skončit tam mi najednou přišlo trapné,“ směje se v rozhovoru v cestovatelském a outdoorovém magazínu Radia Wave Casablanca. Výprava vyrazila v lednu z Banské Bystrice a do Jihoafrické republiky dojela po půl roce opět v zimě, ale na jižní polokouli.
Pionýr vítězí. I když ho musíte tlačit v súdánské poušti a etiopských krpálech
„Pionýr je pomalý, to je opravdu jeho jediná nevýhoda oproti velkým motorkám. Ale je lehký, takže ho můžete snadno zvednout ze země nebo tlačit, když dojde benzín. A dá se na něm jet tak, jak ráno vstanete, žádné kombinézy a speciální bundy. To mi vyhovuje.“ Na tlačení opravdu došlo. „Jednou jsme tlačili v Súdánu, protože jsme zapomněli natankovat. Naštěstí jsme v poušti narazili nejdřív na převrácený kamion plný džusů a pak na motoristu, který jel v opačném směru. A potom do kopců v Etiopii,“ směje se Marek. Plně naloženým motorkám pomáhali do kopců tak, že tlačili motorky s plným plynem a utíkali vedle nich.“ Etiopie pro něj ale po lidské stránce byla zklamáním. Naopak Súdán nebo Malawi a Mozambik ho nadchly. „Afrika je vždycky úplně opačná, než čekáš,“ říká k tomu. „Když jsem v Malawi ukazoval fotky z našeho odjezdu se sněhem, byli místní úplně u vytržení,“ usmívá se Marek. Nadšení pro tento region Markovi vydrželo přesto, že na hranicích Malawi a Mozambiku motorkáři z jeho týmu včetně jeho samotného čelili malárii. Do Jižní Afriky tak nakonec dorazili zcela vyčerpaní, ale na Střelkový mys dosáhli. Poslechněte si vyprávění o celé cestě!

Související
-
Pavel Suchý projel na jawě Austrálii: V poušti je takové...
„Se džbánem se musí chodit pro vodu, i když už se ucho utrhlo,“ usmívá se motorkář Pavel Suchý. Na jawě jako první Čech objel svět, pak zvítězil nad rakovinou a vrá...
-
Pavel Suchý v Casablance: Na jawě jsem objel svět
Pavel Suchý objel svět na Jawě 350 z roku 1978. 49 003 km z Evropy přes Asii a obě Ameriky zvládl za 7,5 měsíce.
-
Dan Přibáň: Trabantem Jižní Amerikou
Dan Přibáň je cestovatel a novinář známý především díky svým trabantím expedicím ze série Trans National Trabant. Sága teď pokračuje...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka