Akademici jsou schopni o univerzitách mluvit kriticky, tím se liší od korporací, říká Ivo Bystřičan o svém novém dokumentu

25. leden 2019

Jde natočit zajímavě dokument o univerzitě? „Já jsem si říkal, že možná zajímavý způsob bude, když ti lidé budou dostávat co možná nejnepříjemnější otázky,“ říká dokumentarista Ivo Bystřičan, který pro Českou televizi natočil dokument Otevřená pevnost ke 100. výročí založení Masarykovy univerzity. Asi nejsilnějším motivem filmu je všeprostupující komodifikace vědy a vzdělávání. „To, že o tom akademici byli schopni mluvit, ukázalo, že univerzita stále ještě není korporací.“

„Oslovilo mě brněnské studio České televize, které se později domluvilo na koprodukci s Masarykovou univerzitou. Možná k tomu přispělo i to, že jsem kdysi na univerzitě studoval sociologii.“ Podle dokumentaristy by televize patrně bez popudu univerzity dokument netočila, protože by takové téma považovala za málo atraktivní a suchopárné. „Myslím si, že o instituci jde zajímavě natočit dokument, že záleží na tom, kam se dostanete. Pak to může být širší zpráva, nemusí to být jen dokument o Masarykově univerzitě. Na začátku jsme se dohodli, že to nebude ani propagační dokument, ani historizující dokument o tom, že Masaryk přijel 1919 a poklepal na šutr.“

Ivo Bystřičan vybral přibližně 20 lidí z Masarykovy univerzity a pokládal jim otázky, které podle něj nejlépe odráží to, v jaké potencionální krizi se dnes univerzity po celém světě ocitají: „Snažil jsem se dobrat k tomu, jestli ta univerzita od dob ideálů Humboldta něčím stále taková je, nebo už se stává tím, čím se dnes stává všechno – a to korporací s tlakem na efektivitu, racionalitu a manažerské řízení. Hledám, jestli univerzity už nepřekročily ten pomyslný Rubikon smysluplnosti.“

Logo

Dokumentarista byl nakonec překvapen, že akademici a akademičky byli ochotni o všeprostupující komodifikaci vzdělávání a vědy mluvit: „Když se budete na kritické otázky ptát někde ve firmě, lidi se budou tvářit, že jim nerozumí, nějak z toho vykličkují. Tady bylo zřejmé, že ti lidé vědí, s čím se svět univerzit – Masarykovu nevyjímaje – potkává, a jsou ochotni o tom mluvit. V tom se pro mě ukázalo, že univerzita stále ještě není korporací.“

Ačkoliv dokument vyznívá poměrně kriticky, vedení univerzity jej přijalo dobře. První reakci rektora univerzity si Ivo Bystřičan pamatuje dodnes: „Jestli čekáte, že teď padneme na kolena a budeme vás prosit, aby tam něco nebylo, nebo naopak bylo, tak tak to určitě nebude. My to bereme jako autorské gesto a jsme rádi, že je to takhle.“ Reakce dokumentaristu potěšila a příjemně překvapila.

Pusťte si další díl Universa a dozvíte se, jak spolu souvisí výročí Masarykovy univerzity a odsun Němců nebo jestli jsou univerzity stále svobodným prostorem.

Spustit audio