Aleš Brunclík v Questu: Jak se točil první dokument o nezávislých hrách v Česku

10. červen 2017

Dokumentárních filmů o vývoji nezávislých počítačových her vzniklo už mnoho. Letos se herní nadšenci mohou těšit na první takový snímek, který sleduje ryze české hry, ale zájem je o něj i ve světě.

Natočil ho Aleš Brunclík, absolvent oboru multimediální techniky na Slezské univerzitě v Opavě. Jakožto fanoušek počítačových her se spojil s novinářem Pavlem Dobrovským, který mu pomohl nakontaktovat zajímavé vývojářské firmy v Česku. Do NewGame se tak nakonec dostaly celkem 4 naprosto odlišné projekty, z nichž jen polovina – Samorost 3 od Amanita Design a Space Engineers od Keen Software House – už vyšla. Další dvě hry, jejichž zákulisí NewGame sleduje – horor Ghost Theory a zatím neoznámenou adventuru Phonopolis –, se v průběhu natáčení potýkaly se zásadními nepříjemnostmi.

Třeba Studio Dreadlocks se svým chystaným hororem Ghost Theory narazilo mimo jiné na nezájem o virtuální realitu – ruská mutace serveru IGN se vyjádřila ve smyslu, že VR zkrátka podporovat nebude. Podle toho dopadla také první kampaň na Kickstarteru, kterou nespasilo ani ďábelských 666 backerů. „Osobně jsem jim fandil, protože kdyby jim to nevyšlo, mohli by se naštvat a chtít z dokumentu vycouvat, aby nevypadali špatně. Tyhle věci jsem tedy prožíval s nimi,“ říká autor NewGame.

Největší prostor v dokumentu mají Samorost 3 od Jakuba Dvorského a Space Engineers Marka Rosy. Možná právě díky nim (obě studia počítají své fanoušky na miliony) je o NewGame tak velký zájem. První skalní příznivce si film našel na Startovači, kde na dokončení vybral skoro 80 000 korun, další podporu získal na různých festivalech a nakonec i na platformě Steam Greenlight, kde mezi zhruba 3 000 projekty byl na 12. místě v počtu obdržených palců nahoru. Greenlight ale 6. června skončil a brzy ho nahradí nový systém Steam Direct, který by měl tvůrcům usnadnit vstup na trh.

O konkrétním datu vydání ani ceně dokumentu zatím rozhodnuto není. V jednání je například spolupráce s Českou televizí, ale snad už v létě se alespoň na internetu budete moci podívat, jak se umělci piplají s krásnou hrou jako Samorost 3, kolik práce stojí za enormními Space Engineers a co všechno se při vývoji může pokazit. Další zprávy o NewGame sledujte na jeho facebookové stránce.

Zbytek nového Questu patřil sérii Tekken, konkrétně recenzi aktuálního sedmého dílu a vzpomínání na pozapomenutou dvojku. Poslouchejte, podcastujte a sledujte největší herní výstavu roku E3!

autoři: Jaromír Möwald , Lukáš Kunce
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka