Alkohol nejspíš není zdravý v žádném množství, vědci vyvrátili dlouholetý mýtus

alkohol - alkoholismus - piknik
alkohol - alkoholismus - piknik

Konzumace alkoholu zvyšuje krevní tlak a riziko mrtvice. Vědci se ale domnívali, že jedna až dvě skleničky denně mohou mít opačný efekt a riziko mrtvice naopak snižovat. Nový výzkum ale tyto domněnky vyvrátil.

Velký výzkum z nedávné doby zjistil, že u lidí, kteří pijí umírněně, tedy 10 až 20 gramů alkoholu denně, je o 10 až 15 procent vyšší riziko mrtvice. U těžkých konzumentů, kteří pijí 4 a více sklenic alkoholu denně, je riziko mrtvice přibližně o 35 procent vyšší. „Klíčovou zprávou je, že přinejmenším u mrtvice neexistuje žádný ochranný účinek mírného pití,“ komentoval výsledky profesor Oxfordské univerzity Zhengming Chen, který výzkum vedl. „Genetický výzkum ukázal, že ochranný účinek není skutečný.“ Výzkum publikovaný v časopise The Lancet Medical Journal probíhal na populaci východní Asie, jeho výsledky by ale měly být zobecnitelné pro celou planetu, tedy i pro Evropu, kde je konzumace alkoholu nejvyšší. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že celosvětově pije alkohol přibližně 2,3 miliardy lidí, přičemž průměrná denní spotřeba na osobu činí 33 gramů čistého alkoholu. To odpovídá zhruba třem deci vína, jednomu a půl piva nebo 80 mililitrům tvrdého alkoholu.

Přečtěte si taky Zdražme alkohol v Česku, vyzývá protidrogová koordinátorka. Nepomůže to, myslí si výrobci alkoholu nebo Mladí Češi od alkoholu čekají prakticky jen samá pozitiva, říká Ladislav Csémy v Diagnóze F.

Spustit audio
 • Nenávyková složka konopí dokáže léčit závislost na opiátech

  23. květen 2019
  Marihuana

  Nehalucinogenní a nenávykový kanabidiol (CBD), který se vedle známého THC vyskytuje v konopí, má zřejmě schopnost léčit závislost člověka na heroinu a dalších opiátech. Prokázala to studie newyorkského centra léčby závislostí Addiction Institute of Mount Sinai, publikovaná v odborném měsíčníku American Journal of Psychiatry.

  Tým vědkyně Yasminy Hurd přišel na to, že užívání kanabidiolu u pacientů se závislostí na heroinu výrazně snižuje chuť na drogu i s ní spojené úzkosti. „To, co pohání závislé na heroinu, je intenzivní touha, která často vede k předávkování a velkému počtu úmrtí,“ vysvětlila zpravodajskému serveru CNN Hurd. CNN upozorňuje, že od roku 2000 zemřelo kvůli užívání opiátů nebo předávkování jimi skoro 400 tisíc Američanů, což je takřka tolik jako počet mrtvých amerických vojáků za celou druhou světovou válku. Závislost na opiátech lékaři v praxi řeší tzv. substituční léčbou – narkomanům podávají metadon a buprenorfin, což jsou opiáty; jejich předepisování a distribuce jsou tudíž přísně regulovany a léčba s sebou mimo jiné nese časté návštěvy u lékaře a další riziko závislosti.
  Hurd v rámci experimentu zkoumala účinky kanabidiolu na 42 dospělých závislých na heroinu. Zjistila, že u narkomanů, kterým CBD podávala, výrazně klesla jak samotná chuť na drogu, tak i hladina stresového hormonu v krvi a abstinenci taky provázelo minimum doprovodných nežádoucích účinků. „Je to zásadní zjištění,“ říká Hurd, která teď pracuje na dlouhodobé studii, která má její závěry potvrdit. „Potřebujeme najít alternativu k opiátům, které kvůli chronické bolesti nebo závislosti užívají lidi na celém světě.“ Navzdory tomu, že ještě není jasné, v jakém množství a jak se bude lék užívat, je Hurd optimistická. „Není to návykové, nijak vám to nezmění vědomí a přitom to snižuje touhu i úzkost. To může skutečně zachránit mnoho životů,“ dodává vědkyně.

 • Radikální zkrácení pracovní doby bude podle studie nezbytné pro záchranu planety

  23. květen 2019
  Příroda - výlet - les

  Aby se zpomalilo katastrofální oteplování planety, budou muset Evropané vedle dalších opatření i radikálně zkrátit svoji pracovní dobu. Alespoň dokud se nepovede dekarbonizovat celou ekonomiku.

  Říká to studie nezávislého think-tanku Autonomy, o které informují zpravodajské servery The Guardian a The Independent. Podle ní by Britové, Švédi a Němci museli přejít na devítihodinový pracovní týden, což by mělo zpomalit produkci uhlíku a současné oteplování planety. Studie vychází z dat OECD a OSN o emisích skleníkových plynů všech tří zemí, rozdělených podle průmyslových odvětví. Ředitel Autonomy Will Stronge uvedl, že snížení pracovní doby je nezbytnou součástí souboru opatření, která mají pomoct řešit klimatickou krizi. „Stát s udržitelnou společností bude vyžadovat řadu strategií, kratší pracovní týden je jen jednou z nich,“ říká. Vedle snížení emisí, které by s sebou zkrácení pracovní doby přineslo, jsou tu podle Autonomy další environmentální výhody – méně dojíždějících, méně vyráběného zboží i použitých zdrojů. Napříč Spojenými státy i Evropou taky roste podpora tzv. zeleného nového údělu, jehož cílem je rychlá dekarbonizace hospodářství a vytváření udržitelných pracovních míst. Za zkrácení pracovní doby v zájmu ekologie se přimlouvá i britská kampaň za čtyřdenní pracovní týden. Podle jejích tvůrců je zkrácení pracovní doby nejen udržitelné, ale i nezbytné.

 • Ženský mozek pracuje lépe ve vytopené kanceláři, mužům svědčí chlad

  23. květen 2019
  žena - zimomřivá žena - zima

  Pokud chcete, aby ve vaší kanceláři stoupla produktivita práce, otočte termostatem doprava. Ukázalo se totiž, že mozky žen fungují lépe při vyšších teplotách.

  Studie publikovaná v odborném časopise PLOS one, která v Německu zkoumala práci pěti set mužů a žen v kancelářích při různých teplotách, došla k závěru, že ženy se při vyšší teplotě výrazně zlepšily v matematice a verbálních úlohách. Produktivita mužů při oteplení naopak klesla, pořád ale byl poměr zlepšení žen natolik výrazný, že se celkem vyplatilo přitopit, píše britský zpravodajský server The Guardian. „Podle našich zjištění budou genderově smíšená pracoviště produktivnější, když se v nich teplota oproti stávajícím zvyklostem trochu zvýší,“ píší autoři studie v jejím závěru. Proč to ženám, když se nemusí balit do svetrů, šátků, šál a přehozů, líp myslí a proč mají muži v košilích, kravatách a oblecích radši chladněji, je ale asi zřejmé i bez studie.

 • Havrani se mezi sebou můžou nakazit špatnou náladou, stejně jako lidé

  23. květen 2019
  havran

  Havrani ze svých opeřených kolegů cítí špatnou náladu. Ukázala to studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise PNAS. Z ní vyplynulo, že havrani dokážou mezi sebou vycítit splín a špatnou náladu, a dokonce je i šířit dál, což ukazuje na přítomnost tzv. „emoční nákazy“, která se projevuje u lidí.

  Doktorandka vídeňské univerzity Jessie Adriaense vysvětlila serveru Vice„Emoční nákaza je vlastně přizpůsobení našeho citového stavu jinému jedinci. Je mocným mechanismem při sdílení informací, chrání proti predátorům a usnadňuje skupinový život.“ Havrani jsou svými nadprůměrnými emočními schopnostmi známí, ale to, co studie ukázala, je nové: dokážou se naladit na pocity svých druhů ve skupině, a to hlavně na emoci, kterou v mezilidských vztazích definujeme jako být naštvaný. Vědci pozorovali tři měsíce osm havranů, dávali jim různé úkoly a vystavovali je situacím, kdy zažívali například těšení, zájem, zklamání nebo zlost. Zjistili, že veselý, spokojený havran poskakuje, naštvaný škrábe na klec a kope. Hlavně ale havran frustrovaný z toho, že mu z misky zmizel sýr, dokázal svojí špatnou náladou nakazit i ty, kterým se nic nepříjemného nestalo. Vědci to označují za milník ve studiu empatie zvířat, i když přiznávají, že výsledky může ovlivnit to, že negativních emocí si obecně lidé, a nově i havrani, prostě víc všímají a je taky snažší je srozumitelně vyjádřit.

 • Seriálová sezóna nikdy nekončí. Rick and Morty, Black Mirror i OItNB ohlašují nové série

  23. květen 2019
  Miley Cyrus v seriálu Black Mirror

  Tři seriálové hity v posledních dnech odtajnily datum premiéry další série. A to není všechno, pro věrné fanoušky i nové diváky si připravily překvapivý bonus.

  Už 5. června vypustí Netflix na své streamovací platformě 3 epizody z 5. sezóny futuristicko kritického seriálu Black Mirror. Každý z příběhů dostal svůj vlastní, osobitý trailer. Jeden z nich k tomu ještě navíc hereckou kreaci Miley Cyrus, která si možná rozpomene na své zářné Hannah Montana alter ego. Orange Is the New Black, jedna z vlajkových lodí seriálové produkce stejné televize, se toto léto dočká konce své dlouhé cesty. 26. července si budete moct streamnout sedmou a poslední sezónu seriálu ze ženské věznice. Trailer se proto nese v duchu odměřeného dojetí – píseň You’ve Got Time od Reginy Spektor nám štafetově přezpívávají všechny vaše oblíbené postavy. A Rick a Morty… Víte, jak to s nimi je. Vynořují se po dlouhé době a občas znenadání z dimenze neskutečné televizní zábavy. Na nonkomforní propagační taktiku jsme ostatně u stanice Adult Swim tak nějak zvyklí, proto nás ani nepřekvapí, že v nedávno zveřejněném teaseru ohlašují Rick s Mortym jako termín uvedení 4. sezóny listopad. Asi. Pravděpodobně. Určitě je termín premiéry ale jistější než to, že pro seriál napíše jednu z epizod Kanye West, což mu tvůrci populární sci-fi ztřeštěnosti, Justin Roiland a Dan Harmon, oficiálně nabídli.

 • V 70. letech zobali v Británii z krmítek hlavně vrabci a špačci, od té doby se počet druhů ztrojnásobil

  22. květen 2019
  Krmítko pro ptáky

  V 70. letech byla polovina všech ptáků, kteří zobali z krmítek na britských zahradách, jen dvou druhů – vrabci a špačci. Do roku 2010 se počet druhů opeřenců ztrojnásobil, a to díky pestré nabídce zobu, píše britský server The Guardian.

  Za rostoucím počtem ptáků i jejich druhů jsou lidé – ti ptactvu servírují chutné svačinky – a těch, kteří krmítka pestrou stravou plní, přibývá. V současné době víc než polovina Britů krmí na svých zahradách ptáky. Ve městech tak při vší spokojenosti udržují neuvěřitelných 133 druhů, což ukázalo sčítání vědců publikované v časopise Nature. K obvyklé populaci městských zahrad patří třeba červenka, kos nebo drozd. K nim se ale přidali dříve vzácní stehlíci, sýkorky nebo strakapoudi a ti zase přilákali vzácného dravce – jestřába. Plná krmítka taky podle vědců pomáhají stěhovavým druhům. Studie počítá s tím, že s nárůstem lidí, kteří na zahradách ptákům sypou krmení celoročně, bude dost zobu pro přibližně 196 milionů ptáků, což je skoro třikrát víc než současných 71 milionů, kteří se teď v zahradách vyskytují. Podle přírodovědců tak zbyde i na městské veverky a další strávníky.

  Podívejte se taky na Manuál pro záchranu hmyzu. Každý z nás může udělat něco pro to, aby louky cvrkaly a les bzučel.

 • Prestižní Man Bookerovu cenu má Ománka Alharthi, ze šesti nejlepších knih jich pět napsaly ženy

  22. květen 2019
  Jokha Alharthi

  Román Nebeská tělesa (Celestial Bodies) ománské autorky Jokha Alharthi získal letošní mezinárodní Man Bookerovu cenu pro nejlepší knihu přeloženou do angličtiny. Pětičlenná porota její knihu vybrala ze šestice finalistů, mezi kterými byly knihy pěti žen.

  Jak upozornil britský server The Guardian, Alharthi je první ománskou spisovatelkou, jejíž dílo bylo přeloženo do angličtiny, a stala se vůbec prvním vítězem mezinárodní Man Bookerovy ceny pocházejícím z jedné ze zemí Perského zálivu. Kromě tří románů má na kontě dvě sbírky kratších děl a jednu knihu pro děti. Alharthi si honorář 50 000 liber rovnocenně rozdělí s Američankou Marilyn Booth, která knihu z arabštiny do angličtiny přeložila. Mezinárodní Man Bookerova cena, která se udílí od roku 2005, totiž představuje uznání jak pro spisovatele, tak pro překladatele. Předsedkyně poroty, historička a autorka Bettany Hughes, na románu ocenila mimo jiné i styl, který je „metaforou k obsahu, rafinovaně odolává klišé o rase, otroctví a genderu“. V užším výběru finalistů byla Alharthi ve společnosti dalších čtyř žen. Polská autorka a loňská laureátka Olga Tokarczuk se tentokrát o cenu ucházela s knihou Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých, jejíž děj se odehrává na česko-polském pomezí. Dalšími kandidáty byly Francouzka Annie Ernaux a její román The Years, Němka Marion Poschmann s knihou Borovicové ostrovy a chilská autorka Alia Trabucco s dílem nazvaným The Remainder, v němž píše o dopadech represí z éry diktátora Augusta Pinocheta na další generaci. Finálovou šestku doplňoval Kolumbijec Juan Gabriel Vásquez s románem The Shape Of The Ruins. Z českých spisovatelů byl na mezinárodní Man Bookerovu cenu nominován v roce 2009 Arnošt Lustig.

 • Hladina moří by mohla vzrůst až dvakrát více, než se předpokládalo, odhadují vědci

  21. květen 2019
  Antarktida taje

  Podle dřívějších odhadů má globální hladina moří vzrůst do roku 2100 maximálně o jeden metr. Nová studie ale naznačuje, že se může jednat až o dvojnásobek. Příčinou je zrychlující se tání ledu v Grónsku a Antarktidě.

  Mezivládní panel pro změny klimatu ve zprávě z roku 2013 odhadoval, že hladina vzroste do roku 2100 o 52 až 98 centimetrů. To je ale podle mnohých expertů velmi umírněný odhad. Vědci se navíc obávají, že modely, které jsou v současné době používány k předvídání vlivu tajících ledovců na hladinu moře, nezohledňují všechny neurčitosti, ke kterým může docházet.
  Výzkumníci se proto pokusili získat jasnější představu o tom, jak tání ovlivňuje hladinu moří, pomocí strukturované expertní studie, ve které zohlednili znalosti a názory mnoha odborníků. Pokud bude ke zvyšování hladiny CO2 ve vzduchu docházet stejně rychle jako v současnosti, mohla by podle zjištění této studie hladina vzrůst do konce století až o 238 centimetrů.
  To by mělo podle autorů studie pro planetu velké následky. Zaplaveno by bylo asi 1,79 milionu kilometrů souše – tedy přibližně plocha o velikosti Libye. Šlo by z velké části o oblasti důležité pro pěstování potravin, jako je například delta Nilu. V ohrožení by byly i velké metropole jako Londýn, New York a Šanghaj.
  Jeden z autorů studie, profesor Jonathan Bamber z Univerzity v Bristolu, to dává do srovnání se syrskou uprchlickou krizí. Podle něj by v důsledku takto výrazného nárůstu hladiny moří přišlo o domov až 200krát více lidí. Autoři ale zdůrazňují, že je stále ještě čas se těmto dramatickým scénářům vyhnout, pokud v nadcházejících desetiletích dojde k výraznému snížení emisí.

 • Požár zničil jedinečný kulturní prostor u železniční stanice v Žilině

  21. květen 2019
  Stanica Žilina-Zarečie, S2

  Požár objektu postaveného z pivních bedniček a slaměných balíků vypukl v noci na neděli, hasiči ho uhasili za méně než dvě hodiny, plameny ale i tak vážně poničily samotný objekt i konstrukci mostu, pod kterým stojí. Většina techniky uvnitř zůstala nepoškozená.

  Ještě v sobotu večer zde odehrálo představení Prešovské národní divadlo, krátce nato vypukl požár. Vyšetřování události stále probíhá a zatím není jasné, proč objekt začal hořet. V Žilině byla v ranních hodinách vyhlášena mimořádná situace a doprava kolem mostu Rondel byla omezena.
  Podle prohlášení Petera Hapco z organizace Truc Sphérique pro Radio Wave se tým kolem Stanice předběžně nechystá sál znovu obnovit a chce nejdříve počkat na výsledky vyšetřování. Budova stanice stojící opodál je nepoškozená, většina chystaného programu se přemístí tam. Město také organizátorům zapůjčilo prostory Městského divadla.
  Objekt vznikl v roce 2009 z iniciativy občanského sdružení Truc Sphérique, které se od roku 1998 snaží ve čtvrtém největším slovenském městě podporovat kulturní život a umění. Na stavbě nevšedního kulturního objektu se podílelo 120 dobrovolníků. Příběh Stanice si můžete poslechnout zde.