Alternatívny booking Bumbum Satori

25. září 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02973810.png
0:00
/
0:00

Prokop Holoubek spoluzakladal známy brnenský klub Fléda a je súčasťou electropopovej kapely Midi Lidi, ktorá v roku 2009 vyhrala Zlatého Lva za hudbu k filmu Protektor. Rozprávali sme sa o jeho bookingovej agenture Bumbum Satori, ktorú založil keď v roku 2010 opustil Flédu.

Bumbum Satori momentálne zastupuje zhruba 30 českých a zahraničných projektov. Bookingová agentúra okrem komunikácie s promotérmi a hudobníkmi rieši aj hudobný manažment. “Kapelám, kterým děláme management nejen zařizujeme koncerty, ale v úzké spolupráci s kapelou řídime její kariéru. Řešíme věci týkajíci se vydávaní hudby, věci týkající se proma, koncertů, ale také jejich směřováni a budoucnosti.”

Takáto forma podpory je určena predovšetkým umelcom, ktorí sa rozhodnú svoje aktivity posunúť z oblasti do-it-yourself a snažia sa sprofesionalizovať. “Dokud si umělec není jistej, jestli se hudbě chce věnovat na profesionální nebo poloprofesionální bázii, tak nemá smysl mít manažera.”

Pod kritériom profesionality myslí Prokop Holoubek skôr spôsob akým hudobník pristupuje ku tvorbe a svojej kariére, než to, či si hudbou dokáže zarobiť. Z českých kapiel, ktoré Bumbum Satori zastupuje, tak momentálne fungujú len dva projekty – DVA a Fiordmoss.

02270393.jpeg

Problém vidí Holoubek predovšetkým vo veľkosti českej a slovenskej scény, ktoré trpia tým, že sú malými scénami malých štátov. ”Umělci, které zastupuju by se hudbou na nějakém větším trhu, v zemi jako je Německo, Anglie nebo Amerika, zřejmě dokázali uživit. Tady se tím uživit nedokážou, protože nemají tolik koncertů, není tolik lidí, kteří by kupovali jejich hudbu a překročit hranice je skutečně těžké a nepodaří se každému.”

Bumbum Satori si vyberá projekty, ktoré sa pohybujú na rozmedzí elektroniky a alternatívneho popu. Dôležitým faktorom je osobnostné hľadisko, a to, či si booker a zastupovaný umelec osobnostne sadnú. V českých podmienkach je totiž väčšina aktivít umelcov, ale aj bookera nad rámec finančného ohodnotenia.

Viac o Bumbum Satori a jeho aktivitach sa dozviete na ich webovych strankach bumbumsatori.org

ENProkop Holoubek is the co-founder of the famous club Flěda in Brno. He is also a member of the electropop project Midi Lidi, that won the czech Golden Lion award for its score to the 2009 movie Protektor. We spoke about his booking agency Bumbum Satori, started after he left Fléda in 2010.

Bumbum Satori has almost 30 Czech and foreign projects in their roster. Apart from communication with promoters it handles also artist management. ”For the bands we manage, we provide not only booking services, but we also try working closely with them to develop their career. We manage things revolving around releasing music, promotion and gigs, but also their future direction."

Such a support is targeted on bands that have decided to become more professional. "It has only sense to have a booking agent or manager when the artist decides to work on a more professional level. Otherwise it is useless."

Here professionality means a way how the artist handles his music and career, rather then if he or she is able to make a living with it. The only Czech bands able to do so in the roster of Bumbum Satori are DVA and Fiordmoss.

02533901.jpeg

According to Holoubek, the problem is the miniscule size of the Czech and Slovak scenes, and the fact they belong to small nation-states. ”The artists we represent would be able to make a living in greaters markets such as in Germany, UK or the US. They dont have so many gigs here and there is not enough people to buy their music. To cross the border into a neighbouring country, except for Slovakia, is quite difficult and not everyone can make it."

Bumbum Satori's roster features projects that are musically between electronica and alternative pop. An important factor is the personal dimension - if the booker and artist are able to communicate without problems. Majority of the activities of the booking agent or the musicians is not paid for in Czech conditions.

To find out more about Bumbum Satori visit bumbumsatori.org

autor: Peter Gonda
Spustit audio