Americký teenager, který vytvořil téměř polovinu obsahu skotské Wikipedie, vůbec neumí skotsky

28. srpen 2020

Skotština byla ve středověku významným literárním jazykem Britských ostrovů. Postupně ale z psaného i mluveného projevu vymizela. V posledních letech se však opět těší zájmu. Jedním z fór, kde je prosazována, je Wikipedie ve skotštině, která je největším veřejně přístupným souborem v tomto jazyce na světě. Teď se ale ukázalo, že autorem téměř poloviny článků na ní je americký teenager, který skotsky nemluví.

Mladého přispěvatele odhalil uživatel píšící pod jménem Ultach na sociální síti Reddit. „Možná zveličuju, ale myslím, že tahle osoba uškodila skotštině víc než kdokoli v historii. Došlo ke kulturnímu vandalismu v nevídaném rozsahu,“ napsal Ultach. Teenagera vystupujícího pod jménem AmaryllisGardner se jeho vyjádření prý „strašně dotklo“. „Roky jsem měl pocit, že to dělám dobře,“ zareagoval na zprávu od Ultacha devatenáctiletý uživatel ze Severní Karolíny.

Podle dalšího administrátora Wikipedie – MJL – je chyba hlavně v tom, že chlapce nikdo nekontroloval a neměl žádné vedení.

Z článků, které přidával, bylo jasné, že dostatečně nerozumí základům jazyka – dělal chyby v běžných věcech. Na Wikipedii prostě stačí, že přispíváte dlouhodobě, a administrátorská práva získáte automaticky.

Jak ale situaci řešit? Někteří se po odhalení na Redditu dožadovali, aby byla celá Wikipedie ve skotštině smazána. Další návrh prosazoval smazání všech článků, které uživatel AmaryllisGardner přidal za posledních sedm let, to by ale znamenalo odstranění skoro poloviny encyklopedie.

Michael Dempster, ředitel skotského jazykového centra, zaujal benevolentnější postoj. Jedná s nadací Wikimedia Foundation o možnosti přepracování chlapcových příspěvků. „Je nám jasné, že ten kluk tomu věnoval spoustu času. Jde o skvělý zdroj, ale musí být upraven lidmi, kteří umí skotsky,“ uvedl Dempster, jehož rodným jazykem je také skotština. Teď přemýšlí, jak sestavit tým, který se zhostí opravy příspěvků.

Spustit audio
 • Světové památky otevírají dveře virtuální realitě. Prohlídky přes VR zavedli i ve Versailles nebo Casa Batlló

  2. březen 2021
  Casa Battló v Barceloně

  V době, kdy jsou nejvýznamnější historické památky uzavřené pro veřejnost, hledá mnoho návštěvníků náhradu jinde – o populární aplikaci, díky které si můžete vybrat výhled z okna z celého světa, jsme ostatně informovali nedávno. Většina z těch nejznámějších prostor se teď i kvůli udržení zájmu rozhodla svoje dveře otevřít návštěvníkům virtuálně. Deník Guardian proto vybral deset nejzajímavějších míst, která je možné si v klidu projít prostřednictvím virtuální reality.

  Vstřícně se k využití virtuální reality postavilo například egyptské ministerstvo turismu, které veřejnosti zpřístupnilo prostory káhirské mešity Madrasa sultána Hassana ze 14. století, jedné z nejvýznamnějších egyptských náboženských staveb. Díky jejich iniciativě je možné procházet se například i v zachovalé hrobce královny Meresanch III.

  Podobně otevřený je i celý zámek ve francouzském Versailles, jehož prohlídka je dostupná v aplikaci pro virtuální realitu společnosti Google. Imerzní prožitek na začátku v krátkém videu uvádí místní průvodce Jean Philippe N'Djoli. Naopak jedna z nejnavštěvovanějších památek Barcelony, dům Casa Batlló španělského architekta Antoniho Gaudího, své interiéry plné organických prvků a dřevěných stěn vytvářejících dojem táhnoucích se vln zpřístupnila pro návštěvníky webu bez doprovodných audiopřednášek.

  Virtuálně se pak na doporučení Guardianu můžete podívat třeba i do Golestánského paláce v Teheránu, vily a studia proslulého architekta Franka Lloyda Wrighta ze 30. let v americkém Wisconsinu nebo nejnovější dostupné památky – interiéru budovy Dominion Zahy Hadid v Moskvě.

 • Vědci vytvořili chytré tetování, které svítí. Mělo by pomáhat sportovcům a zdravotníkům

  2. březen 2021
  tetování

  Nový způsob tetování vychází z podobné technologie, která se používá na výrobu obrazovek televizí nebo chytrých telefonů. Vědci ho teď chtějí využívat ve zdravotnictví a profesionálním sportu – tetování by totiž začalo svítit na znamení dehydratace nebo při hrozbě popálení kůže. O technologické novince informuje deník Independent.

  Technologii budou moci vědci lidem aplikovat stejně jako dočasné tetování – nejdřív ji přiloží na malý kus papíru a pak přenesou na kůži. „Dokázali jsme, že OLED technologii, která se dá tetovat, umíme vytvořit v malé velikosti a levně. V kombinaci s další tetovatelnou elektronikou bude mít mnoho využití,“ uvádí vývojář Franco Cacialli z University College London a dodává, že tetování sice plánují vědci využívat ve zdravotnictví, nevylučují ale ani jeho použití v módě.

  Zdravotníci plánují zařízení využívat hlavně jako monitor nebezpečí. „Tetování by mohla vyzařovat světlo při změně pacientova stavu,“ upřesňuje Cacialli a dodává, že by tak například v kombinaci s další léčbou mohla zaměřovat rakovinotvorné buňky.

  Vědci podobnou technologii ve formě tetování využívali už dříve, nejčastěji pro provádění diagnostických testů a vytváření elektrodiagramů. Jednotlivé součástky OLED zařízení, které vědci vytvořili, jsou široké 2,3 mikrometry, tedy třetinu velikosti červené krvinky.

 • V Argentině našli nejstaršího a největšího titanosaura na světě. Žil před 140 miliony lety

  2. březen 2021
  Kosterní pozůstatky, které argentinští vědci objevili v Patagonii, patří titanosaurovi starému 140 milionů let

  Argentinští vědci zveřejnili výsledky analýzy, z které vyplývá, že kosterní pozůstatky, které objevili v Patagonii, patří titanosaurovi starému 140 milionů let. Jde tak o vůbec nejstaršího zástupce tohoto druhu.

  Býložravý druh dinosaura tak na Zemi žil mnohem déle, než se dosud předpokládalo, jak informuje deník Independent. „Význam této zkameněliny, kromě toho, že jde o dosud neznámý typ titanosaura, je v tom, že je nejstarším objeveným zástupcem svého druhu vůbec,“ uvádí Pablo Gallina z argentinské Národní rady pro vědecký a technologický výzkum. Objev více než 140 milionů let starých zkamenělin je podle něj v současnosti extrémně vzácný.

  Tyto pozůstatky paleontologové objevili před sedmi lety na severozápadě Patagonie v provincii Neuquén a po svém objeviteli Sebastianovi Apesteguiovi přezdívaném „El Ninja“ pojmenovali nejstaršího titanosaura neobvykle Ninjatian zapatai.

  Objevený živočich je podle odborníků zatím největším dosud známým dinosaurem svého druhu. Neúplné pozůstatky jeho pánevní kosti a několika obratlů naznačují, že celé jeho tělo bylo přes 20 metrů dlouhé. Titanosauři vyhynuli na konci období křída před zhruba 65 miliony lety.

 • Streamovací služby dominují hudebnímu trhu. Za loňský rok na nich stálo 83 % celkových tržeb hudebního průmyslu

  1. březen 2021
  streamovací služba, služby, hudba, Spotify

  Celkové tržby za nahranou hudbu během loňska vzrostly zhruba o 9,2 procenta na 12,2 miliardy dolarů. Nejvýznamnější položkou byly loni i kvůli pandemii Covidu-19 s obrovskou převahou výnosy streamovacích společností, jako Spotify nebo Apple Music. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti America's Recording Industry Association.

  Růst tržeb oproti minulým letům je podle serveru Hypebeast významný, protože celosvětově vzrostly o víc než 3 miliardy dolarů. Společnosti jako Spotify a Apple Music tak v roce 2020 vydělaly přes 7 miliard dolarů za služby ve formě předplatného. Ze všech zveřejněných dat proto jasně plyne, že streamovací služby vygenerovaly víc než 83 procent všech tržeb v hudebním průmyslu.

  Prodej nosičů CD a digitální stahování už několik let po sobě výrazně slábnou, posilují však prodeje vinylů. Jejich prodej vzrostl o 29 procent, a to i přesto, že kamenné obchody s deskami byly většinu roku zavřené.

  Přečtěte si také Poslech hudby bez rozptylování. Lidé se vrací ke starým walkmanům a MP3 přehrávačům.

 • Nahoře byznys, dole tepláky. Japonské firmy prodávají pyžamové obleky na home office

  1. březen 2021
  Japonský komplet, díky kterému lidé pracující na home office vypadají na online poradách slušně oblečeni, zatímco ve skutečnosti doma sedí v pyžamu

  Už rok trvající pandemie koronaviru se dotkla i módních trendů – kvůli práci z domova lidé podle deníku Guardian častěji nosí sportovnější a pohodlné oblečení a lepší kusy ze svého šatníku často ani nemůžou využít. Dvě japonské oděvní firmy se proto snaží přizpůsobit poptávce a představily pyžama, která mají vyhovovat potřebám lidí pracujících na home office.

  Horní část kompletu, která je vidět při videohovorech, připomíná košili s límečkem, od prsou dolů už ale jde o klasické pyžamo na spaní. Společnosti tak reagují na strmý pokles prodeje pánských obleků, který podle deníku Guardian nahrazuje masivní zájem o obuv značky Crocs a teplákové soupravy. Firma Whatever Inc., která nový kus oblečení představila, ho označila sloganem „Nahoře byznys, dole pohodlí“.

  Designér Taichi Ito s nápadem na pyžamový hybrid kombinující tepláky s oblekem podle svých slov přišel při pozorování pracovního jednání své ženy přes platformu Zoom. Když viděl, jak se jeho manželka jen kvůli krátké důležité poradě převléká do reprezentativního oblečení, napadlo ho spojit formální oblek s pyžamem. Na designu pro ženská pyžama pak pracoval i designér Akihiko Kimura ze společnosti Lokitho.

  Pyžama nového střihu teď prodávají za 9900 jenů, což je v přepočtu zhruba 2000 korun. Sami upozorňují, že jejich design původně vznikl jako vtip, během několika dní ale nápad získal mezinárodní pozornost, když začali z Japonska oblečení vyvážet do USA, Kanady, Španělska a Indonésie.

  „Formální móda má teď mnohem menší prioritu než v době před pandemií,“ upozorňuje Ito a na závěr dodává: „Myslím, že práce z domova se stává novou normou a podobné oblečení na doma se bude muset začít vyrábět mnohem víc než dřív.“

  Japonský pyžamový oblek

  Přečtěte si také Už žádné podpatky. Lidé si během pandemie zvykli na pohodlné oblečení.

 • Berlínští aktivisté usilují o zákaz aut ve městě. Prosazují o tom referendum

  1. březen 2021
  Berlín

  V německém hlavním městě se aktivisté pokouší prosadit referendum, které by zajistilo úplný zákaz aut v centru města. Jejich návrh počítá s drastickým omezením osobních automobilů uvnitř oblasti o velikosti 88 kilometrů čtverečních, a to během dalších šesti let.

  Do kampaně se v Berlíně zapojily stovky lidí, jak informuje server Politico. Aktivistická skupina Volksentscheid Berlin autofrei chce podle svých slov skoncovat s diktátem automobilů. „Mohla by to být největší městská zóna bez aut na světě,“ říká Manuel Wiemann, jeden ze stovky dobrovolníků ze spolku, který sbírá podpisy pro petici za vyhlášení veřejného referenda.

  Jejich návrh počítá s tím, že místní obyvatelé by mohli svoje osobní auta řídit ve městě jenom dvanáctkrát ročně, a to v souladu s povolovacím systémem, díky němuž by měla být doprava plynulá. Jedinou výjimku pro pohyb ve městě by po schválení měla vozidla záchranářů, auta směřující k pomoci osobám s postižením a auta dodávkových služeb.

  Návrh berlínského spolku navazuje na požadavky klimatických aktivistů ze spolku Fridays for Future, podle kterých by měl Berlín auta ve vnitřním okruhu města zakázat do roku 2025 a provoz osobních aut ve městě pak zakázat úplně od roku 2030.

  Pokud by se referendum příští rok opravdu uskutečnilo a bylo úspěšné, zákaz by začal platit v roce 2027. Momentálně v Berlíně vládne levicová koalice sociálních demokratů, zelených a strany Levice (Die Linke). Během prvních měsíců pandemie tyto strany podpořily masivní dotace pro městskou hromadnou dopravu a prosadily rozšíření počtu cyklistických stezek.

  V září čekají Německo volby do spolkového sněmu, ale žádná z kandidujících stran se i přes tlak berlínského spolku k referendu nestaví příznivě. Podle Franzisky Giffey, političky sociálně-demokratické SPD a kandidátky na berlínskou starostku, je drastické omezení aut uvnitř města „nerealistické“. Jak uvádí server Politico, rezervovaný postoj ostatních stran pramení i z nejasností ohledně případné platnosti navrhovaného nařízení podle federálních zákonů.

  Podívejte se taky na Kdo vydrží v Berlíně? Obyvatelé „chudého, ale sexy města“ se pustili do boje o svoje čtvrtě.

  .

 • Ve Španělsku chtějí využít popadané pomeranče k výrobě energie

  26. únor 2021
  pomeranč, pomeranče, pomerančovník

  Španělská Sevilla má plán, jak se účinně zbavit tun ovoce popadaného v ulicích. Metan z hnijících pomerančů má již brzy generovat energii. O plánu píše server Inhabitat  s odkazem na britský Guardian.

  Sevillská vodárenská společnost Emasesa chce využít 35 tun ovoce a metanem z fermentujících pomerančů pohánět generátory pro zařízení na čištění vody. Pokud bude tento experiment úspěšný, ovoce by jednou mohlo dodávat do sítě přebytečnou energii. Některé pokusy prokázaly, že tisíc kilogramů pomerančů může jeden den napájet pět domů.

  Pomeranče na stromech v sevillských ulicích sice vypadají hezky, jakmile spadnou a auta je rozmačkají, je z nich nepořádek. Město kvůli tomu zaměstnává asi 200 lidí, kteří ovoce sbírají. „Doufáme, že brzy budeme schopni recyklovat všechny pomeranče ve městě,“ řekl Guardianu Benigno López ze společnosti Emasesa. Odhaduje, že takový cíl by si vyžádal investici ve výši 250 tisíc eur.

  Přečtěte si také Čtyři muži snědli za půl hodiny přes 30 kilo pomerančů. Chtěli se vyhnout příplatkům za nadváhu zavazadel.

 • Poslech hudby bez rozptylování. Lidé se vrací ke starým walkmanům a MP3 přehrávačům

  26. únor 2021
  walkman, poslech hudby

  Nejen móda může být vintage. I v oblasti hudebních technologií se někteří lidé v poslední době rádi vrací k osvědčeným možnostem. O trendu píše na svém webu britská stanice BBC.

  Alex Warren je autorem knihy Technoutopia. „Kniha je o tom, jak můžeme omezit naši závislost na technologiích. Takže mě zajímají starší zařízení, u kterých lidé každou chvíli nekontrolují displej kvůli zprávám, které jim chodí,“ vysvětluje Warren BBC.

  On sám používá třináct let starý MP3 přehrávač, na který se vejde 10 až 15 alb. Líbí se mu, že při přehrávání hudby ho nic nerozptyluje a není závislý třeba na telefonu, který je plný aplikací. Starší zařízení jsou taky odolnější – jeho přehrávač funguje i potom, co ho nechal v kapse a vypral v pračce.

  Taky Graeme Patfield je milovníkem starších technologií. Pracuje jako komunikační konzultant a svůj walkman používá už téměř dvacet let. „Hudba z něj zní mnohem čistěji a ostřeji než cokoliv jiného. A na jednu klasickou baterku vydrží hrát neskutečně dlouho,“ vysvětluje. Kouzlo poslouchání hudby z walkmana znovu objevil během pandemie a lockdownu. Připomíná mu staré časy. A taky jemu se líbí, že ho nic neruší a může se soustředit jen na hudbu.

  BBC ještě připomíná, že vintage technologická zařízení můžou svým milovníkům ušetřit peníze, protože stojí výrazně méně než ta nová. Ve Velké Británii se na webu eBay prodávají v průměru za 37 liber.

 • Nick Cave a Warren Ellis pustili do světa společné album, které vzniklo během lockdownu

  26. únor 2021
  Nick Cave a Warren Ellis

  Na streamovacích platformách včetně Spotify si lidé mohou poslechnut nové album Nicka Cavea a Warrena Ellise pod názvem Carnage. Hudebníci ho dali dohromady během lockdownu, informuje americký hudební server Pitchfork. Album zatím vyšlo jen digitálně, na vinylech a CD by mělo být prostřednictvím Goliath Records k dostání od 28. května.

  Muzikanti spolu už dřív spolupracovali na několika soundtracích, vedle toho je ale Carnage jejich první společné album. Najdete na něm osm skladeb v celkové stopáži kolem čtyřiceti minut.

  Nick Cave desku ve svém prohlášení popsal jako „brutální, ale velmi krásnou, vnořenou do společné katastrofy“. Warren Ellis k tomu dodal, že osm písní vzniklo mimořádně rychle, jejich základ prý hudebníci vytvořili během dva a půl dne.

  Nick Cave své fanoušky potěšil už loni online přenosem a záznamem intimního koncertu pod názvem Idiot Prayer. Ten odehrál v prostorách ikonického Alexandra Palace na severu Londýna jen s klavírem.