Annie Ernaux z nás umí vypotit hluboký stud za naše sexuální těla. I za mámu s tátou
Pulty českých knihkupectví poslední dva roky výrazně zaplňují texty francouzské spisovatelky Annie Ernaux. A to nejen kvůli tomu, že v roce 2022 získala Nobelovu cenu za literaturu. Čím nás autorka, narozená v roce 1940, dodnes tolik táhne, probíráme v nové epizodě podcastu Lit.
„Dokáže zachytit dobové detaily a popsat to, co je pro mě inspirativní a skrze co můžu, aspoň dílčím způsobem, pochopit dobu, kterou popisuje,“ zamýšlí se v Litu publicistka, politoložka a odbornice na Francii Eva Svobodová. Na Annie Ernaux jí mimo jiné zaujal autorčin svébytný styl.
Román Roky je považovaný za největší dílo francouzské spisovatelky. V nich fragmentárně zachycuje poválečný společenský, politický i kulturní vývoj Francie. Všechno ale skrze osobní, ženskou, zkušenost. „Netlačí na pilu, ale vždy to jsou pocity Annie Ernaux uprostřed společenského kontextu, který se mění,“ dodává Eva Svobodová.
Annie Ernaux ve svých dalších textech rozpracovává různé motivy, všechny se ale točí kolem ní samotné – ať už jde o rodinné příslušníky, lidi, které potkala, místo, ze kterého pochází nebo události, které se jí v životě staly. Tematicky popisuje ženskou tělesnost, sebeuvědomění, sexualitu nebo potrat v osobním i společenském a politickém kontextu.
Čtěte také
Je to ale právě rozpor mezi tím, kým se člověk postupem života (po zkušenostech, studiích i náhodou) stane a tím, kde a komu se narodil, díky čemu se s texty Annie Ernaux může ztotožnit i mladé české publikum. „Jde o vnitřní rozkol, který podle mě spoustu z nás v Česku zažívá,“ doplňuje Eva Svobodová.
Jaké texty Annie Ernaux se nám vryly hluboko do duše? Doporučujeme i divadelní a filmové adaptace? A co si Ernaux myslí o Michelu Houellebecqovi? A co si o něm myslíme my? Pusťte si novou epizodu podcastu Lit.
Související
-
Stáváme se otroky automobilů. Petr Šesták napsal knihu o poslíčkovi, který válčí s řidiči
Vyhoření Petra Šestáka je románový pamflet, kde poslíček, který doručuje lidem jídlo na kole. Svým způsobem válčí s řidiči aut a ztrácí iluzi, že auto znamená svobodu.
-
Literatura je odstřižená od reality. Utlačované zaháníme zpátky do kouta, říká spisovatel Torčík
„Na literatuře mě štve, že je často odstřižená od společenské reality,“ říká spisovatel Marek Torčík v novém díle podcastu Lit.
-
Česká literatura je málo „Lit.“ Co čtou Eva a Jan ze stejnojmenného literárního podcastu Radia Wave?
Od začátku roku můžete na Radiu Wave poslouchat nový literární podcast s názvem Lit, kde se střídají Eva Soukeníková a Jan Dlouhý. Co je baví na současné české literatuře?
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.