Stáváme se otroky automobilů. Petr Šesták napsal knihu o poslíčkovi, který válčí s řidiči

„Když píšu, potřebuju mít nějaký svůj vlastní autentický prožitek, který rozpracuji. V tomto případě je to čistá zkušenost ježdění po Praze na kole.“ Poslechněte si Lit s Petrem Šestákem o jeho nové knížce Vyhoření
Vyhoření je románový pamflet, jehož hrdinou je poslíček, který jezdí po městě na kole a doručuje lidem jídlo. Zároveň je svým způsobem ve válce s řidiči aut a prožívá flashbacky, které ho vrací zpátky do dětství. „Léčí se ze své iluze toho, že auta představují svobodu,“ říká v podcastu Lit o knížce její autor Petr Šesták.
Spisovatel, který se před třemi lety proslavil svým románem Kontinuita parku, má podle svých slov auta rád, i přes to proti nim teď napsal pamflet. „Připadají mi dobrá, když je člověk používá, a špatná, když je zneužívá. A společnost je teď spíš zneužívá,“ říká v podcastu Lit.
Čtěte také
Auto je v knize symbolem, ať už pokroku, moci nebo otrokářství. „Dřív tam podle mě doopravdy byla ta idea, že auto lidem dopřeje svobodu pohybu, že díky němu poroste bohatství středních a nižších vrstev. Teď je ale otázka, jestli se to celé nějak nezvrhlo,“ říká autor, který se mimo psaní věnuje také fotografii.
„Když člověk dlouhodobě používá nějaký nástroj, tak se trochu tím nástrojem stává. Takže poslíček se v knize postupně stává kolem, řidiči zase autem,“ odpovídá Petr Šesták v podcastu Lit na otázku, zda se náhodou nestáváme otroky automobilů.
Proč Petr Šesták příběh zpracoval právě do podoby pamfletu? Koho jím chce oslovit? A existuje podle něj nějaké řešení nebo alespoň naděje, že svět bude zase patřit lidem než autům? Poslechněte si nový díl podcastu Lit.
Související
-
Autofikce a příběhy obyčejných lidí. Česká literatura se mění, generační témata ale stále chybí
Srpny, Fosilie, Obrys, stejně jako Torčík, Vlasáková nebo Jislová – to jsou jména a názvy, které by mohly reprezentovat rok 2023 z hlediska literatury.
-
Literatura je odstřižená od reality. Utlačované zaháníme zpátky do kouta, říká spisovatel Torčík
„Na literatuře mě štve, že je často odstřižená od společenské reality,“ říká spisovatel Marek Torčík v novém díle podcastu Lit.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.