Česká literatura je málo „Lit.“ Co čtou Eva a Jan ze stejnojmenného literárního podcastu Radia Wave?

22. leden 2024

Od začátku roku můžete na Radiu Wave poslouchat nový literární podcast s názvem Lit. V jeho přípravě a moderaci se střídají Eva Soukeníková a Jan Dlouhý. Koho by si pozvali jako hosta do prvního dílu, kdy by to mohl být kdokoliv? Co je baví na současné české literatuře a kde vidí její slabosti? S oběma jsme v rozhovoru probrali i pro co mají v literatuře slabost oni a která kniha je napadne jako první, když se řekne „Lit.”

Eva i Jan se shodují, že i v české literatuře dnes vzniká daleko více textů které hovoří za menšiny. „Před devíti lety v USA jsem byl vyřízený z toho, jaký tam byl například výběr knih s queer tematikou pro mladé čtenáře. U nás by je člověk tou dobou spočítal na prstech jedné ruky, neprosakovalo to tolik do mainstreamu,“ vzpomíná Jan Dlouhý. „Jen v průběhu našich životů se to strašně změnilo k lepšímu,“ přitakává Eva Soukeníková, ale zároveň dodává, že jí v současné české literatuře chybí více sebevědomí. „Až na výjimky mi přijde taková unylá, upachtěná a šedá – prostě málo ‚lit’,” dodává.

Čtěte také

Čtou Eva a Jan jen nové knihy, nebo se někdy vrací i ke starým klasikám? „Zrovna teď na začátku roku jsem během covidu v posteli přečetla za týden všech sedm dílů Harryho Pottera,“ přiznává Eva, že měla při marodění potřebu vrátit se k dětství. „Když jsem nemocný, tak se rád vracím k Betty MacDonaldové a knížkám Co život dal a vzal nebo Vejce a já,“ reaguje Jan. Z dětských knížek má hodně rád Jasmínka v zemi lhářů a Neználka. „Hrozně bych si chtěl nechat nějaké postavy vytetovat,“ vzdává hold kresbám Jaromíra Zápala.

Ve kterém jazyce by si oba přáli umět číst? Chodí do knihoven? A jaké mají zdroje pro zajímavé literární tipy? Poslechněte si celý rozhovor s Evou a Janem, které můžete od ledna slýchat každou středu v novém literárním podcastu Radia Wave Lit.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.