Literatura je odstřižená od reality. Utlačované zaháníme zpátky do kouta, říká spisovatel Marek Torčík
„Na literatuře mě štve, že je často odstřižená od společenské reality,“ říká spisovatel Marek Torčík v novém díle podcastu Lit. S autorem čtenáři i kritikou chváleného románu Rozložíš paměť mluvíme o bolavém vzpomínání i úlevném zapomínání.
Ke konci minulého roku Torčík vydal svůj první román. V něm popisuje dětství a dospívání queer chlapce Marka v moravském Přerově. Vypráví o rodině, šikaně, toxické maskulinitě, sociální determinaci i vymanění se z před daného. Jde ale především o paměť, která se tříští ve změti mozkových závitů do obrazů někde na pomezí fakt a fikce. Jak u vypravěče, tak u autora.
„Dal jsem na papír svoje vzpomínky, které zároveň nejsou moje,“ líčí Marek Torčík v Litu. Kolem jeho románu létá nejčastěji pojem autofikce a osobně pro Torčíka znamená popis vztahu mezi tím, kde je on sám jako autor a kde je entita, kterou si vybudoval na papíře - která ho v mnohém připomíná, ale zároveň jí není. „Skrze ní dokážu přemýšlet nad určitými věcmi, které me štvou nebo zajímají a skrze ní dokážu formulovat otázky,“ dodává.
Čtěte také
Dostaneme se ale i k otázkám české literární kritiky i některým ohlasům, které románu vyčítají, že podobných témat, která v něm zaznívají, „už tu bylo dost“. To autora dráždí. „Pokud se tu objeví příběhy těch, kteří dosud nebyli slyšet a byli nějak marginalizovaní, snažíme se je zahnat zase zpátky do rohu - že to už tu bylo a chceme zase slyšet ty velké romány, velkou literaturu,“ popisuje Torčík.
Proč je důležité naučit se zapomínat? Povedlo se to Marku Torčíkovi? Štve ho, že na zadní straně románu Rozložíš paměť explicitně zazní jména spisovatelů Oceana Vuonga a Éduarda Louise? Pusťte si nový díl nového literárního podcastu Lit.
Související
-
Já, já, já. Proč tolik píšeme o sobě? Je to narcismus, nebo způsob, jak o světě psát věrohodněji?
V literatuře se rozmohl malý nešvar: říká se mu autofikce. Nový literární trend fandí knihám, jejichž subjektem se stává sám autor.
-
Ženské tělo a traumata nás všech. Toto jsou nejlepší knihy roku 2023 podle Radia Wave
Blíží se konec roku a s ním i nezbytné bilance tak nějak všeho. Žebříček nejlepších knih pro vás připravila i redakce Radia Wave. V popředí jsou zkušenosti žen.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka