Zachránit ve válce sebe, nebo svoji vlast? Kniha Dokud rostou citronovníky hledá těžké odpovědi na těžké otázky
Syrská válka a young adult. Jak jdou tyto dvě věci dohromady? To na příkladu románu kanadské spisovatelky se syrskými kořeny Zoulfy Katouh Dokud rostou citronovníky hodnotí Eva s Janem v nejnovější epizodě Litu.
„Jde o to, jak přežít v této situaci. Jestli zachránit sebe, své blízké, nebo svoji zemi,“ popisuje Jan v podcastu. Dokud rostou citronovníky autorky Zoulfy Katouh vypráví příběh osmnáctileté Salamy, která studovala farmacii a byla docela běžná teenagerka. To ale zpřetrhala válka, bombardování a všudypřítomná smrt.
Děj se odehrává přibližně v roce 2011-2012 v syrském Homsu. Salama začne dobrovolničit v tamní nemocnici a velmi rychle se naučí provádět základní operace. Všichni z rodiny, až na její těhotnou švagrovou, jsou mrtví nebo uvěznění. A Salama přemýšlí, jestli Sýrii opustit.
„Jedna z největších předností knihy je, že nám umí přenést šílený svět války a utrpení a ukázat, že se to může dít i normální osmnáctileté holce,“ říká Eva. Musíme ale přistoupit na žánr plný patosu a jednoduchých frází.
Jaký byl Evin exkurz mimo komfortní zónu? Jak oba hodnotí, co s nimi text dělal v současné turbulentní době? A je to tak, že když je svět v troskách, jen láska dává naději? Poslouchejte nejnovější díl podcastu Lit.
Související
-
Život přestal být příběh. Když mě něco bolí, začnu se tomu věnovat, říká autorka Emma Kausc
Emma Kausc loni vydala prozaický debut Narušení děje. Emma v něm narušuje nejen naše přemýšlení a paměť, ale i samotný pojem autofikce.
-
Sally Rooney, Hana Librová nebo Lea Ypi. Redakce Radia Wave je sečtělá
Lit byl součástí narozeninového vysílání Radia Wave. Honza sice na poslední chvíli ochořel, ale lidé z redakce se obětovali a chodili si povídat o knížkách aspoň s Evou.
-
Žluté květy, incest a transgenerační trauma. Sto roků samoty je povedený seriál, má ale hluchá místa
Dá se stěžejní dílo magického realismu Sto roků samoty přenést na plátno? Tvůrci nového seriálu, který měl premiéru na konci minulého roku, to zkusili.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.