Pocta své matce. Monique na útěku od Édouarda Louise ale postrádá hloubku

„Pro mě je Monique na útěku pocta Louisově mamince. Doporučuji text číst ale spíš jako doplňkovou četbu k románu Boje a proměny jedné ženy,“ říká o próze Édouarda Louise Eva Svobodová
Monique na útěku je další text francouzského spisovatele Édouarda Louise, který vychází v českém překladu. Vypráví (znovu) příběh své matky, která (znovu) odchází od svého násilnického partnera. O Louisovi i knize si přišla do Litu popovídat editorka a publicistka Eva Svobodová.
„Pro mě je Monique na útěku pocta Louisově mamince,“ shrnuje Eva Svobodová nový text Édouarda Louise, který se pohybuje na pomezí prózy a eseje. Publicistka ale doporučuje číst text společně s jeho starším románem Boje a proměny jedné ženy, který jde víc do hloubky.
I v Monique na útěku ale Louis představuje témata domácího násilí a také to, jak náročné je pro ženu s nízkým vzděláním, bez řidičáku, bez financí, opravdu žít svůj svobodný příběh.
Není ale tato próza i omluvou samotného Louise? „On kdyby nebyl tím majetným a úspěšným, tak z toho není návratu a mamince pomoct nemůže. Takže ano, vidím v tom i lehké ospravedlnění se. Ale v takové roztomilé verzi. Všichni voláme málo svým rodičům,“ říká Eva Svobodová.
Co ale podle ní Monique na útěku postrádá? Jak se Édouard Louis vypořádává se svým vlastním autorstvím, s aktivitou na sociálních sítích a jak se projektuje do jeho tvorby? A stojí za to jeho texty stále číst? Poslouchejte novou epizodu Litu s Evou Soukeníkovou a Evou Svobodovou.
Související
-
Markéta Lukášková: Vlaštovka v bublině. Daleká budoucnost, ztráta i láska v jedné audioknize
Barbora leží v nemocnici a nemoc ji připravuje o poslední vzpomínky na minulost. Nový lék ale přináší naději a Bára se pomalu vrací do svého života.
-
Znásilnění už není jen fyzické násilí. Jak se mění česká legislativa?
Česko prochází významnou změnou v přístupu k sexuálnímu násilí. Nová definice znásilnění reflektuje evropský trend zaměřený na otázku souhlasu.
-
Dejte ženám pokoj, vzkazuje Alba de Céspedes v Zakázaném deníku
Hrdinka knihy, čtyřicátnice Valeria, si jednou ilegálně v trafice koupí sešit v černých deskách a začne se před svou rodinou schovávat, aby do něj mohla psát.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.