Arteterapie: Cesta do nevědomí

16. září 2011

Hostem Diagnózy F byla tentokrát akademická malířka a psychoterapeutka Kamila Ženatá. Povídaly jsme si o možnostech využití výtvarného vyjádření k tomu, abychom se potkaly s „bubáky“ v naší duši, s nevědomím, které ovlivňuje náš život a přijaly odštěpené části našeho já opět za své.

Není důležité, jestli umíte malovat, důležité je, že si to dovolíte. A možná se díky tomu o sobě i něco dozvíte. V čem je arteterapie specifická oproti ostatním terapeutickým směrům? Pro koho je vhodná? Co při ní můžete zažít? A jak vypadají arteterapeutické skupiny Kamily Ženaté? O tom, ale i o aktuální výstavě Roll Over All v Prádelně Bohnice, se dozvíte více ze záznamu rozhovoru.

Kamila Ženatá, akademická malířka, výtvarná umělkyně, skupinová psychoanalytička. Představuje kreativní všestrannou osobnost (vedle vizuální tvorby má i svou tvorbu literární), která se plně zapojuje do současného uměleckého dění a reaguje na aktuální problémy dnešního světa. Používá media textu, malby, fotografie a videoinstalace. Absolvovala řadu terapeutických výcviků, včetně aktivní imaginace u Prof. P. Middelkoopa (přímého žáka C. G. Junga), sebezkušenostní a vzdělávací proces v psychoanalytické psychoterapii (1996-2006) aj. Je hostující členka ČSPAP (od 2002) a ve svém ateliéru vede skupiny a pořádá semináře (od 1995).

02436823.jpeg

Literatura
Ženatá, K.: Kamila není doma
Ženatá, K.: Obrazy z nevědomí

Odkazy
Kamila Ženatá
Arteterapeutické semiáře Kamily Ženaté
Prádelna Bohnice
Výstava Roll Over All (Kamila Ženatá)

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.