Asociace a ti druzí

5. prosinec 2003

Je skutečně těžké se zajímat o kvalitní film a nechodit přitom do filmových klubů. Filmový "clubbing" je stále rozšířenější. Existují kluby studentské, profesionální, asociační, svobodomyslné, nekonformní. Různé v nabídce, koncepci i programu. Konkrétní příklady jsme vzali z Olomouce, Brna a Prahy...

Ve filmových klubech se občas může stát, že nejde proud nebo ještě před představení se hledá tlumočník malé části dialogů v polštině nebo na kolejním klubu dělá někdo o patro níž hluk. Komfort je přeci jen menší, kvalita spočívá hlavně ve filmech. Nabídka se však stále zlepšuje a klubová pohoda stále častěji obsahuje i pohodlí. O programu stálých kin, které fungují jako kluby, informujeme velmi často. V tomto článku se zaměříme na další, spíš menší, aby mohl vzniknout hrubý náčrt mapy názorů, které vedou k zakládání klubů, především ve velkých městech.

Jako první se při naší klubové jízdě podíváme na Asociaci českých filmových klubů, existující od roku 1993. Asociace je v podstatě distributor a zároveň koordinátor a zastupitel filmových klubů u nás. Na skladě má v tuto chvíli asociační klubotéka 130 titulů. Kromě pravidelného půjčování filmů klubům pořádá vždy přibližně desítku akcí - seminářů - ročně. A to nebudeme-li samozřejmě počítat drobná spolupořadatelství typu příspěvek do programu Karlových Varů a podobně. Je to také organizace zdravě nepragocentristická, s předsedou v Havířově a jedním z hlavních epicenter v Uherském Hradišti. Tam totiž sídlí frenetický organizátor Jiří Králík. Jeho jsem požádal o základní údaje k organizovanému klubovému hnutí v České republice.

00169868.jpeg

Další informace o AČFK včetně návodu, jak si založit vlastní klub, najdete na webu Artfilm.cz. A můžeme se hned podívat na jeden příklad. Mezi nejstarší fungující kluby Asociace patří FK ČVUT v Praze. 4. prosince slavil projekcí Felliniho Klanů své dvacáté narozeniny - existoval totiž už před vznikem Asociace. Vede ho už bývalý student ČVUT - Richard Kohout.

Z pražského ČVUT se podíváme se na jiný, do značné míry studentský klub - Magnet. Funguje u kolejí Pod Palackého vrchem jako jeden z více asociačních opěrných bodů v Brně. Na program klubu jsem se ptal jeho provozovatele Karla Střechy.

V průzkumu filmových klubů bychom neměli skončit jenom u Asociace, jakkoli je hlavním činitelem, který ovlivňuje filmovou kulturu u nás. Když se v polovině 90. let podařilo zase pomalu začít s obnovovaním chuti po filmech méně produkovaných a více tvořených, bylo už dost načase. Po deseti letech už je situace trochu jinačí. Objevili se distributoři, kteří už jsou na umělecké tituly přímo specializováni (např. Artcam, Cinemart), řada velkých firem typu SPI, Bontonfilm nebo Warner Bros uvedou kvalitu alespoň čas od času jako nevýdělečný přívažek svých jinak ziskových aktivit. Situace se může dělit ještě mnohem detailněji než na komerci - nekomerci. Příkladem může být Filmový klub Studentské rady Filosofické fakulty v Praze. Tématem letošního semestru je černá a bílá - slavné i méně slavné černobílé filmy. Takže například Dovženkova Země, Scorseseho Zuřící býk, Resnaisovo Loni v Merienbadu, Kubrickovo Zabíjení a další. Na "Fildě" se promítá skutečně svobodně. Hlavním organizátorem všeho je Josef Šlerka.

Dalším filmovým klubem je Pastiche filmz v Olomouci. Cílem Pastiche filmz je snaha ukázat cestu, která vede ven z pekla součaného světa a systematické dezorientace, kterou prezentuje běžná kinodistribuce, abych parafrázoval ostrá slova z jeho webových stránek. Zástupce klubu Pastiche filmz Pavla Bednaříka jsem se po telefonu mimo jiné ptal, jak je tedy jejich klubový program koncipován.

AKTUÁLNÍ AKCE

Organizátor Jiří Králík z Asociaci českých filmových klubů dostane ještě jednou slovo. A to kvůli Zimní filmové škole, která se koná tento víkend, tedy 6. a 7. prosince v Uherském Hradišti a jejíž jádro tvoří seminář britského filmu.

PREMIÉRY

Mezi čtyři novinky tohoto týdne patří například S.W.A.T. : Jednotka rychlého nasazení - netradiční akční drama s Colinem Farrelem a Samuelem L. Jacksonem odehrávající se v prostředí protiteroristické jednotky v Los Angeles. Byl natočen podle televizního seriálu ze 70. let a naštěstí pro film je to na výsledku poznat minimálně.
(S.W.A.T. , 2003, USA, 117 min, hrají: Samuel L. Jackson, Colin Farrell, Michelle Rodriguez, LL Cool J, Olivier Martinez, hudba: Elliot Goldenthal, Linkin Park, režie: Clark Johnson)

00169869.jpeg

O české filmové novince Mazaný Filip si budeme v příštím vysílání povídat s jejím scénáristou a režisérem Václavem Marhoulem. Ten se ve svém debutu nechal inspirovat lonangelským soukromým detektivem Philipem Marlowem. "Ostře nabitá parodie", teď citujeme motto filmu, je celá zasazena do 30. let 20. století a objeví se v ní hvězdná sestava herců. Tomášem Hanákem a Vilmou Cibulkouvou počínaje, Oldřichem Kaiserem, Evou Holubovou a Miroslavem Táborským konče.
(Mazaný Filip, 2003, ČR, 95 min,hrají: Tomáš Hanák, Vilma Cibulková, Oldřich Kaiser, Eva Holubová, Jaroslav Dušek, Petr Čtvrtníček, Milan Štaindler, David Vávra, Miroslav Táborský, Pavel Liška, Viktor Preis, Jiří Macháček a další, scénář a režie: Václav Marhoul)

00169870.jpeg

Trio z Belleville je dílo Sylvaina Chometa. Vtipný a velmi stylově animovaný snímek líčí osudy babičky Souzy, jejího vnuka Šampióna a psa Bruna. Šampion si plní svůj sen a jede Tour de France. Odtamtud ho ale unese proradná mafie z Belleville, kam se ho musí babička i pes vydat hledat. Pomůže jim s tím Trio z Belleville, tři obskurní staré dámy, bývalé koncertní hvězdy. Vše skvěle doplňuje výborná hudba s příchutí francouzského šansonu :-)
(Les Triplettes de Belleville, 2003, Fr, 80 min, hlasy: Michéle Caucheteux, Jean-Claude Donda, Michel Robin, hudba: Benoît Charest, Mathieu Chedid, scénář a režie: Sylvain Chomet)

00169871.jpeg

Poslední novinkou je slovinský film Náhradní díly. Režisér Damjan Kozole je jedním z nejlepších syndromů zlepšení státní podpory a uvolnění ve slovinské kinematografii na přelomu tisíciletí. Po svém předchozím díle s provokativním názvem Porno film se režisér obrátil ke svému rodnému městu Krško. To leží blízko chorvatské hranice a tak odtud putují denně stovky uprchlíků ze třetího světa. Jejich cesta vede v nelidských podmníkách přes celé Slovinsko směrem k Itálii. Do cílové stavnice Evropa jim pomáhají dva místní zkrachovalci Ludník a Rudi. Prostě zachycený obrázek Evropy, snímaný ze značné části v noci, působí dojmem neradostné zacyklenosti.
(Rezervni deli, 2003, Slovinsko, 87 min, hrají: Peter Musevski, Primož Petkovšek, Aljoša Kovačič, Aleksandra Balmazovič, scénář a režie: Damjan Kozole)

00169872.jpeg
autor: Pavel Sladký
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    Mohlo by vás zajímat

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.