Automatky: Žádné kroužky ani ovoce pro děti. Proč českým samoživitelkám hrozí chudoba?

1. listopad 2018

Dana Pavlousková před rokem založila neziskovou organizaci s názvem Klub svobodných matek a stejnojmennou facebookovou skupinu, kde se aktuálně sdružuje více než 7000 žen. V květnu letošního roku zaujala pozornost médií a veřejnosti výsledkem průzkumu Jak se žije matkám samoživitelkám v ČR. Dana Pavlousková přijala pozvání do Automatek.

„Průzkum byl totální průšvih. Aby někdo svým dětem nemohl kupovat ovoce a zeleninu, tak to je v 21. století šílený průšvih. Maminky také nemůžou dětem vůbec platit základní školní aktivity, děti nemůžou chodit na kroužky, nemůžou ani jet na školu v přírodě, protože ty maminky na to nemají. A k našemu překvapení a hrůze existují maminky, které nemůžou dětem platit ve školkách a školách obědy, a to byla právě naše poslední aktivita, kdy jsme poslední měsíc a půl platili obědy těm, kteří to potřebují, z peněz našich dárců,“ říká Dana Pavlousková.

Dana Pavlousková

Po zveřejnění čísel ze zmiňovaného průzkumu se začala svobodným matkám věnovat média i politici. Na stole sněmovny leží tolikrát skloňované zálohované výživné. „Posun ve věci zálohovaného výživného, to je třináctá komnata maminek, výživné totiž pobírá pouze každá druhá. Ale i když to výživné pobíráte, nemusí to být vždy výhra, průměrná výše podle našeho průzkumu jsou dva tisíce korun,“ dodává Dana Pavlousková.

Zálohované výživné aktuálně projednává parlament. V prvním čtení byla většina poslanců pro jeho zavedení. Odpůrci návrhu, zejména z řad ODS a TOP 09, naopak nepovažují fakt, že by stát převzal pohledávky neplatiče na vlastní bedra, za šťastné řešení. Situaci by chtěli řešit komplexně, zrychlit soudy, vyškolit úředníky tak, aby dokázali okamžitě odhadnout situaci a pomoci, a v neposlední řadě vymáhat dluhy od neplatičů tak, že peníze se vrátí zpět do státní kasy.

Poslechněte si rozhovor s Danou Pavlouskovou nejen o výživném, ale zejména o ojedinělé organizaci Klub svobodných matek.

Průzkum Jak se žije matkám samoživitelkám v ČR neziskové organizace Klub svobodných matek z.s. probíhal od 20. dubna do 3. května 2018 a zúčastnilo se ho 1 154 respondentek z celé České republiky napříč sociálním spektrem.


Výsledky průzkumu:

  • Samoživitelky mají průměrně příjem 10–20 000 Kč
  • Obdobné jsou i průměrné výdaje, tzn. 10–20 000 Kč

  • Ovoce a zeleninu může pro děti pravidelně koupit pouze každá čtvrtá svobodná matka

  • Alimenty dostává pouze každá druhá svobodná matka

  • Více než polovina samoživitelek si nemůže dovolit platit dětem kroužky

     

 

autor: Barbora Sedláčková
Spustit audio