Branky, fauly, rasismus? Zápas Slavie se skotskými Rangers otřásá světem sportu

26. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Potyčka Ondřeje Kúdely s Glenem Kamarou při zápase Slávie se skotskými Rangers

Na hřišti je to nádherná a na český tým skoro nevídaná jízda. V nefotbalových záležitostech je ale slávistické tažení Evropskou ligou zakaleno politickými a společenskými aférami. Jak se v celém komplikovaném případu vyznat, ukáže nový díl Tribuny.

„Co víme, že se stalo na hřišti, je to, že Rangers Slavii po skotsku nějakých těch pětaosmdesát minut řezali hlava nehlava. Rozhodčí Oriel Grinfeld předvedl opravdu příšerný výkon – několik opravdu drsných zákroků nepotrestal včas a Rangers se potom uchylovali k surovostem,“ připomíná Martin Vait řadu tvrdých střetů, z nichž jeden skončil těžkým zraněním brankáře Ondřeje Koláře.

„Až na pár momentů se ale slávisté drželi, mentálně i fyzicky. Jenže když už si člověk myslel, že to všechno dopadne v pohodě, přišel najednou Ondřej Kúdela ke Glenu Kamarovi, cosi mu pošeptal do ucha a přikryl si ústa, aby vůbec nebylo vidět, co mu tedy řekl,“ popisuje.

Drsný zákrok Kemara Roofeho, který skončil zraněním brankáře Slavie Ondřeje Koláře

Právě incident tři minuty před koncem zápasu rozpoutal následnou vřavu, která se z hřiště přenesla nejen do útrob stadionu, ale zdaleka přesáhla i svět sportu. Kamara obvinil Kúdelu z rasistické nadávky, slávistický hráč se brání, že se jednalo pouze o vulgární slovní provokaci. Naopak podle vedení pražského klubu právě Kamara napadl padesát minut po konci utkání Kúdelu pěstmi, dokonce i před zraky trenéra Rangers Stevena Gerrarda. Ten na tiskové konferenci, které se nezúčastnil jeho slávistický protějšek Jindřich Trpišovský, označil Kúdelovo gesto za rasistické.

Anglická média následně řešila v drtivé většině právě údajný rasismus, což vyvolalo reakci v českém prostředí. Na jedné straně je Kúdelovo chování vnímáno jako reakce na brutalitu hráčů Rangers, na straně druhé ale podnítilo některé slávistické příznivce k otevřeně rasistickým projevům na sociálních sítích. V současnosti probíhá vyšetřování celého incidentu na hřišti i před kabinami ze strany UEFA, oba kluby navíc chtějí situaci řešit i právní cestou.

Čtěte také

„Přijde mi z českého pohledu podstatné podívat se na reflexi rasismu v našem prostředí. Když jeden redaktor marginálního zpravodajského serveru prohlásí, že rasismus na českých stadionech vůbec není, přijde mi to úplně neuvěřitelné, říká Vait a připomíná i podobná vyjádření předních domácích fotbalových osobností. Dneska se v podstatě člověk musí, když to mám obrátit úplně na druhou stranu, omlouvat za to, že odmítá rasismus. Mně to přijde zvláštní, dodává.

V novém díle Tribuny se dozvíte o všem, co přinesla aktuální kauza slávistické zápasu se skotskými Rangers. Je důležité hájit presumpci neviny před rasistickým obviněním Ondřeje Kúdely? Skutečně světová média opomíjejí surovou hru skotského týmu včetně zákroku na brankáře Koláře? A poškodila Slavii audionahrávka jejího hráče na sociálních sítích?

Spustit audio