Ze sportovce století troskou. Čeká Ullricha třetí život? Proč jsou cyklističtí podvodníci fascinující?
Události jsou to staré zhruba dvacet let, ale až nyní se dá mluvit o jakési finální tečce. Bývalý cyklista Jan Ullrich, který jako jediný Němec vyhrál Tour de France, se po letech přiznal k tomu, že během své kariéry dopoval a že podvedl své fanoušky. Je jeho přiznání důležitým krokem, když o realitě tehdejší cyklistiky se ví už dlouho? A zaslouží si i prvotřídní sypač druhou šanci?
Jan Ullrich byl zvolen nejlepším německým sportovcem minulého století, vyhrál Tour de France, olympiádu, Vueltu i mistrovství světa. Celý svět mu ležel u nohou – a vše se vypařilo v roce 2006, kdy se ocitl na seznamu závodníků zapletených do tzv. Operace Puerto. Jeho kariéra během několika týdnů skončila uprostřed obvinění z dopingu.
Čtěte také
Německý cyklista je odmítal – tvrdil, že nikdy nikoho nepodvedl. Tento postoj opustil až nyní, kdy o něm v krátkém sledu vznikla dvojice dokumentárních seriálů. „Dopoval jsem po celou svojí kariéru. Podváděl jsem,“ řekl Ullrich v rozhovorech k uvedení posledního dokumentu. Dodal ale, že v té době nedovolené prostředky používala velká většina pelotonu.
Bylo tomu skutečně tak? A stal se Ullrich, podobně jako jeho velcí soupeři Lance Armstrong a Marco Pantani, jakýmsi obětním beránkem za celou svoji generaci? „Do jisté míry to tak je,“ myslí si Vojta Jírovec. Doping byl v devadesátých a nultých letech všudypřítomný – zatímco někteří hříšníci se napravili a ve sportu se pohybují dále, jiní mají cestu zavřenou.
Ullrichův příběh je i o tom, zda si sportovec, který podvedl jak (některé) své soupeře, tak především své fanoušky, zaslouží druhou šanci. Dočká se jí Ullrich? „Na rozdíl od Armstronga, který je skutečně onou personou non grata bez možnosti změny, tam nějaká šance existuje,“ říká Vojta.
Zaslouží si druhou šanci sportovec, který vás dlouhá léta vodil za nos? To je jedna z otázek, které s sebou přineslo současné přiznání bývalého cyklisty Jana Ullricha. Více v novém díle sportovního magazínu Tribuna.
Související
-
Tour de France: cyklistika je čistší, ale stále výrazně evropská, nahoru jdou ženy
Tour de France letos oslavila 120 let své existence. Nádherné jubileum by slavnému cyklistickému závodu mohly jiné podniky a sporty závidět. V jakém stavu se Tour nachází?
-
Sagan: Sprinterský jednorožec i zahořklý klaun končí. Co odkázal slovenskému sportu?
Peter Sagan už do toho nešlape, alespoň ne na silnici. Kariéra velké osobnosti nejen slovenské cyklistiky, ale celého sportu se o víkendu uzavřela.
-
Pády, povodně, covid. Apokalyptické Giro za časů klimatické změny
Sportovní událost, která bohužel nedominuje českým médiím: cyklistické Giro d’Italia. I kdybychom si však o Giru četli na prvních stránkách novin, nebylo by to příjemné.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.