Netušené souvislosti českého fotbalu: Spisovatel Lee o derby „S” nebo prohře Československa s Itálií

8. prosinec 2023
Tribuna

O tuzemském fotbale zjistil věci, které u nás snad ještě nezazněly – minimálně nejsou všeobecně známé. Derby Slavie se Spartou je v domácí kopané považováno za posvátné. Tušili jste ale, že je nejstarší na evropském kontinentu mimo Britské ostrovy? Nový díl Tribuny přináší rozhovor s fotbalovým spisovatelem a podcasterem Chrisem Leem. Společně se ohlížíme za historickou rolí, kterou fotbal sehrál v propojení politiky a sportu, ale také za jeho vlivem na širokou veřejnost.

Chris Lee před rokem vydal knihu The Defiant: A History of Football Against Fascism. Ta následovala jeho prvotinu o počátcích fotbalu a sociálních aspektech zakládání klubů. České publikum tak možná překvapí, že první derby mezi Slavií a Spartou, které se odehrálo v roce 1896, je podle Leeho nejstarší v kontinentální Evropě.

Kniha britského autora o odporu fotbalu vůči fašismu pojednává také o jednom z nejbájnějších momentů v československé fotbalové historii. Dodnes je porážka ve finále mistrovství světa Československa s Itálií v roce 1934 vnímána jako zářez, na kterém se skrze švédského sudího Eklinda měl podílet italský vůdce Mussolini.

„Český případ zapadá do italsko-českého kontextu okolo mistrovství světa v roce 1934. Den před finálem světového šampionátu československá vláda oznámila, že de iure uznává Sovětský svaz, což dále vedlo k jeho přijetí do Společnosti národů. A to Mussolini vnímal jako obrovskou urážku," říká Lee.

V rozhovoru jsme dále rozebrali v současnosti nevyhnutelné spojení politiky, sociálních témat a sportu ve světovém i východoevropském kontextu. Jak politicky smýšlejí fankluby různých klubů a proč v Evropě často inklinují ke krajní pravici?

Jak se v tomto ohledu může situace změnit? A jak fungují politicky uvažující kluby, které se staví proti fašismu? Poslechněte si nový díl podcastu Tribuna.

autoři: Vojtěch Jírovec , Martin Vait
Spustit audio