Branky, prachy, sexismus. Jak ženy hodnotí světový šampionát fotbalistek

21. červen 2019

Dobře utajovaný vrchol fotbalové sezony. I tak lze pohlížet na mistrovství světa žen, které nyní hostí Francie. Jaký je letošní turnaj, který v Česku provází nezájem médií, přišly do Tribuny odhalit novinářky a fotbalové fanynky Fatima Rahimi a Hana Kuncová.

„Na BBC nebo na serveru Guardian rozebírají zápasy tři, čtyři články denně, potom ještě něco navíc z historie ženského fotbalu. Na českých serverech jsem nic nenašla,“ srovnává Rahimi mediální pokrytí mistrovství ve fotbale žen u nás a ve světě. „Je náročnější ty zápasy vůbec vyhledávat,“ doplňuje ji Kuncová. Problém obě vidí v konzervatismu, který vládne českému sportovnímu zpravodajství.

„Za dvacet let, co žiji v Česku a co fotbal sleduji, jsem tam žádnou ženu neviděla,“ kritizuje výhradně mužské obsazení fotbalových studií Rahimi. „Já taky ne. A myslím, že se to projevuje i na dynamice,“ říká i Kuncová. Zcela jinou zkušenost jí poskytl přenos s výhradně ženským osazenstvem v americké televizi. „Studio bylo svěží, sdílely vlastní zkušenosti, vlastní expertízu, bavily se s velkou hloubkou o tom, co se odehrálo na hřišti,“ popisuje.

Šampionátu se letos neúčastní nejlepší fotbalistka světa Ada Hegerberg, která tak protestuje proti platové nerovnosti mezi fotbalisty a fotbalistkami. Prezident FIFA Gianni Infantino obhajuje nižší odměny čtyřikrát menší sledovaností než u mužského mundialu, finanční odměny jsou přitom u mužů třináctkrát větší.

„Mužský fotbal je ve světě populárnější, celosvětově,“ konstatuje Rahimi o hlavním rozdílu mezi ženským a mužským fotbalem. Boj za rovné odměňování vidí jako problém pouze ve fotbalově vyspělých zemích. „Ve státech, jako je Afghánistán, Írán, Střední Asie, je to složitější,“ říká. Ženy mimo evropský kontinent mají totiž mnohem těžší přístup k fotbalu jako takovému.

X faktor českého fotbalového mistra: čínský kapitál i učenlivý Tvrdík

Fotbalisté Slavie s trofejí pro vítěze MOL Cupu

Česká fotbalová liga zná svého mistra. Nový díl Tribuny se pokusí najít příčiny, které pomohly sešívané mašině z Vršovic dominovat nejen na české scéně. Jak se Slavia Praha vypořádala s konkurenty v podobě spícího giganta či fotbalového zázraku? A proč český fotbal navzdory mezinárodním úspěchům pořád patří na Východ?

Na šampionátu zatím Američanky suverénně míří za obhajobou. V základní skupině si připsaly i rekordní vítězství nad Thajskem, kterému nastřílely třináct branek. „Mě hodně zamrzelo, že se do médií dostala jenom ta zpráva, že by se Američanky měly omluvit,“ glosuje jejich vítězství Kuncová. „Ale asi desátý jedenáctý gól se slavit nemusel,“ poznamenává ke kritice, která reagovala na frenetické oslavy celého realizačního týmu USA po každé vstřelené brance.

Současnou americkou dominanci v ženském fotbale podle ní zapříčinila změna osnov, kdy se fotbal (v USA označovaný jako soccer) začal hrát v rámci tělocviku. Průlomové bylo i nařízení rovné podpory sportovců i sportovkyň na amerických univerzitách. „V Americe, když žena hraje fotbal, je to dobré. Když muž hraje evropský fotbal, říkají mu, ty ale nejsi ženská, proč to hraješ,“ připomíná Rahimi paradoxní důsledky větší popularity fotbalu u žen než u mužů.

Jaké rekordy, prohry, ale i protesty proti platové nerovnosti přineslo letošní mistrovství světa ve fotbale žen? Jaký školní zákon ze 70. let udělal z Američanek nejlepší fotbalistky světa? A pomohlo by ženskému fotbalu zmenšit brány? O fotbale a diskriminaci debatují v nové Tribuně novinářky Fatima Rahimi a Hana Kuncová.

Spustit audio