Byla to nebeská past. Mára Holeček vypráví o výstupu na nepálskou Monu Lisu jménem Baruntse
Nejlepší český horolezec současnosti Marek Holeček si společně s parťákem Radkem Grohem připsal další světový prvovýstup. Stanuli na vrcholu nepálské sedmitisícovky Baruntse. Špatné počasí jim pak dlouho znemožňovalo sestoupit a značně zdramatizovalo návrat.
Mára Holeček, Radek „Radar“ Groh a jejich doprovod dorazili do základního tábora Baruntse čtrnáctidenním trekem přes pětitisícová sedla kolem Gokya a následně přes nejvyšší sedlo Amphu Lapcha do údolí Hunku, které uzavírá právě stěna Baruntse.
„Tento nelítostný pohled obryně jsem nosil ve své paměti pár let,“ říká Holeček, svérázný vypravěč a lídr českého himálajského lezení posledních let v jednom. Když vysvětluje, proč si vybral právě tuto stěnu, tak v cestovatelském a outdoorovém magazínu Radia Wave kopec přirovnává i k da Vinciho Moně Lise.
Tvrdý výstup, nemožný sestup
21. května začali Holeček a Groh stoupat směrem k vrcholu. Od prvních okamžiků narazili na nepříjemné těžké lezení v tvrdém ledu a mixu, které postup zpomalilo. 25. května dvojice vystoupila na vrchol, ale prudce se zhoršilo počasí, které české lezce drželo v 7000 výškových metrech dalších 5 nocí.
„Nebylo vidět na špičku nosu, dokonce ani hrana hřebene, za kterou zela díra spadající dolů na ledovec. Kolem dokola byla jen bílá tma,“ popisuje Holeček. Extrémní bivaky v takzvané zóně smrti si vybraly svou daň – do studia lezec dorazil vyhublý, lehce napadající na jednu nohu a s omrzlými prsty. Přesto s obrovskou chutí vyprávět. O smyslu svého lezení, ohrožení života i o tom, zda se mu o extrémních bivacích bude jednou doma zdát.
Mission: Possible!
Po sestupu stěnou nakonec vyčerpané lezce ve sněhem zapadaném a zcela opuštěném base campu vyzvedl vrtulník. Ti po návratu prvovýstup věnovali kamarádům Petru Macholdovi a Jakubu Vaňkovi, kteří se ve stejné nepálské stěně před osmi lety beze stop ztratili. Po oceňovaných výstupech na Talung, Chamlang anebo osmitisícovku Gašerbrum si tak české horolezectví těžce vydobylo další velký úspěch.
Poslechněte si celou Casablancu s horolezcem Márou Holečkem!
Související
-
2000 metrů vysoká plisovaná sukně z ledu a sněhu. Mára Holeček o prvovýstupu na himálajský Chamlang
Severozápadní stěnu himálajské sedmitisícovky Chamlang, na kterou už si brousilo zuby několik mezinárodních výprav, jako první prostoupila česká dvojice.
-
Mára Holeček vylezl na Gašerbrum. České horolezectví slaví...
Horolezec Marek Holeček po pětiletém dramatu zárubovskými slovy „otevírá zlatou bránu“. Vystoupil společně se Zdeňkem Hákem alpským stylem JZ stěnou na pákistánskou...
-
Horolezec Mára Holeček se vrátil z Gašerbrumu: Bylo to peklo...
Ani na čtvrtý pokus neuspěl lezec Marek Holeček při pokusu o prvovýstup na vrchol osmitisícového Gašerbrumu. S omrzlinami nohou se vrátil z Pákistánu a do vysílání ...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.