Byla to nebeská past. Mára Holeček vypráví o výstupu na nepálskou Monu Lisu jménem Baruntse

21. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mára Holeček

Nejlepší český horolezec současnosti Marek Holeček si společně s parťákem Radkem Grohem připsal další světový prvovýstup. Stanuli na vrcholu nepálské sedmitisícovky Baruntse. Špatné počasí jim pak dlouho znemožňovalo sestoupit a značně zdramatizovalo návrat.

Mára Holeček, Radek „Radar“ Groh a jejich doprovod dorazili do základního tábora Baruntse čtrnáctidenním trekem přes pětitisícová sedla kolem Gokya a následně přes nejvyšší sedlo Amphu Lapcha do údolí Hunku, které uzavírá právě stěna Baruntse.

„Tento nelítostný pohled obryně jsem nosil ve své paměti pár let,“ říká Holeček, svérázný vypravěč a lídr českého himálajského lezení posledních let v jednom. Když vysvětluje, proč si vybral právě tuto stěnu, tak v cestovatelském a outdoorovém magazínu Radia Wave kopec přirovnává i k da Vinciho Moně Lise.

Tvrdý výstup, nemožný sestup

21. května začali Holeček a Groh stoupat směrem k vrcholu. Od prvních okamžiků narazili na nepříjemné těžké lezení v tvrdém ledu a mixu, které postup zpomalilo. 25. května dvojice vystoupila na vrchol, ale prudce se zhoršilo počasí, které české lezce drželo v 7000 výškových metrech dalších 5 nocí.

„Západní stěna Baruntse je nádherný diamant usazený na konci klidného údolí Hunku. Vlevo je vidět vrcholy Nupce, Lhoce a malý kouždibilíček Everestu. Na druhé straně vystrkuje svůj špičák dominantní pyramida Makalu,“ popisuje snímek z cesty Mára Holeček

„Nebylo vidět na špičku nosu, dokonce ani hrana hřebene, za kterou zela díra spadající dolů na ledovec. Kolem dokola byla jen bílá tma,“ popisuje Holeček. Extrémní bivaky v takzvané zóně smrti si vybraly svou daň – do studia lezec dorazil vyhublý, lehce napadající na jednu nohu a s omrzlými prsty. Přesto s obrovskou chutí vyprávět. O smyslu svého lezení, ohrožení života i o tom, zda se mu o extrémních bivacích bude jednou doma zdát.

Mission: Possible!

Po sestupu stěnou nakonec vyčerpané lezce ve sněhem zapadaném a zcela opuštěném base campu vyzvedl vrtulník. Ti po návratu prvovýstup věnovali kamarádům Petru Macholdovi a Jakubu Vaňkovi, kteří se ve stejné nepálské stěně před osmi lety beze stop ztratili. Po oceňovaných výstupech na Talung, Chamlang anebo osmitisícovku Gašerbrum si tak české horolezectví těžce vydobylo další velký úspěch.

Radek Groh a Marek Holeček po výstupu z helikoptéry, která je zachránila z ledového království

Poslechněte si celou Casablancu s horolezcem Márou Holečkem!

Celý průstup západní stěnou Baruntse
autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související