Červeňák a Řezníčková: Mistry ČR v autostopu jsme díky tomu, že chceme pořád zkoušet nové věci

16. červenec 2015

12 párů vyhodilo na krajnici stopařský palec a vydalo se na více než 4000 kilometrů dlouhou trasu z Prahy do Atén a zpět, aby soutěžilo o titul mistrů ČR ve stopování. Vítězi se stala dvojice, která moc neplánovala, ale jela nejkratší cestou, nejrychleji a přivezla si spoustu zážitků.

Cestou do Řecka museli soutěžící projet Rumunskem a Bulharskem a na cestě zpět přes Albánii, nebo Itálii. Měli nařízenou povinnou 9hodinovou přestávku a plnili úkoly – museli se vykoupat v moři, nechat si uvařit buď od nějakého řidiče, nebo v nějaké restauraci typické jídlo té dané země (a zapsat si recept), svézt se na koni nebo na oslovi, případně podojit krávu, ovci nebo kozu. To byl velký zážitek pro Janu. „Jsem městská slečinka,“ usmívá se při vyprávění o tom, jak v Řecku zápasila na jedné farmě při plnění tohoto úkolu.

Mezi nejsilnější momenty cesty počítají Honza Červeňák a Jana Řezníčková zastávku na březích Ohridského jezera, setkání s imigranty na kolech v Makedonii nebo svezení s některými řidiči.

„Česká republika a Řecko jsou na stopování nejhorší. V Albánii nám ale zastavila i dvě auta najednou,“ tvrdí čeští mistři v neobvyklé disciplíně, ve které se letos soutěžilo podruhé. „Obecně pro nás cesta zpět byla horší než cesta tam, což přičítáme povinnosti jet přes Albánii. Museli jsme jet po malých silnicích v Řecku (kde se blbě stopuje i na dálnici). Každý nás popovážel jen po pár kilometrech. Jak jsme dojeli k Pogradci v Albánii a opustili smolné Řecko, štěstí nám zase přálo,“ napsali Honza a Jana na blogu vedeném během závodu.
„Cestou zpátky jsem měla pocit, že Honzu zabiju,“ dodává se smíchem Jana k tématu narůstající únavy.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.