Češi přijedou, zamilují si to tu a pomáhají, říká o gruzínském Thušsku Slavomír Horák

17. květen 2021

Krásné, zapadlé a Čechy milované je Thušsko, horský region na severovýchodě Gruzie. Největší český znalec oblasti o ní vypráví s láskou a erudicí zároveň.

České vazby na gruzínské Thušsko (také Tušsko, Tušetie) jsou mimořádně silné. Kromě jiného je pomáhají budovat help campy, které už dekádu pořádá docent Slavomír Horák z Institutu mezinárodních studií Univerzity Karlovy, český specialista na Střední Asii, Kavkaz a další, především postsovětské státy. Čeští dobrovolníci dělají turistické značení, pomáhají se stavebními pracemi a rozvojem infrastruktury.

Z Thušska s láskou

Slavomír Horák vydal turistického průvodce regionem a umístil ho spolu s dalšími informacemi zdarma na svůj web, zná centrální městečko Omalo a nejoblíbenější i nejzapadlejší trasy v tamějších horách. K turečtině, ruštině, perštině a dalším jazykům si po pobytu na Kavkaze přidal gruzínštinu. Strom na thušském „Hradě lásky“, kde čeští dobrovolníci také pracovali, nese jméno po jeho malé dceři. V pozitivním světle líčí Slavomír Horák i chudší horskou kuchyni regionu.

Různorodá údolí

„Thušsko je oblast tvořená několika údolími, mluví se tam dialektem, ale gruzínsky. Lidé tu mají vlastní identitu,“ říká Slavomír Horák a zdůrazňuje geografickou i etnografickou různorodost oblasti. „Všude je tu krásně,“ dodává cestovatel a specialista na mezinárodní vztahy v postsovětském světě, když má vybrat nějakou konkrétní trasu jako příklad. Po chvíli váhání doporučuje například Gomecarské údolí.

Kavkaz celkově označuje hlavně za svůj koníček, akademickou specializací je pro něj především Střední Asie. Doufá, že v letošním roce se help camp po loňské koronavirové pauze opět bude moct uskutečnit.

Bonusem k povídání o Thušsku je africký závěr této epizody pořadu Casablanca. Slavomír Horák se totiž nedávno vypravil do Somalilandu a sepsal základní cestovatelské informace o tomto neuznaném státě ve východní Africe. Poslechněte si kompletní záznam pořadu!

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka