Cestovatelka Kateřina Mandulová: Chci se stát Sněžným leopardem!
Cesty na východ a nejvyšší hory bývalého Sovětského svazu neodolatelně přitahují cestovatelku, stopařku a spisovatelku Kateřinu Mandulovou.
„Poprvé jsem vyrazila na východ v roce 1997. To jsem jela na koloběžce a dojela jsem jen do Slovenského ráje. Postupně jsem ale zvyšovala laťku,“ usmívá se Kateřina Mandulová při rozhovoru pro cestovatelský a outdoorový magazín Radia Wave. Stopovala přes celé Rusko a napsala o tom knihu Vladivostop. „Na východě porozumíte Rusku nejlépe, víc než v Evropě nebo v Moskvě. Čím dál na východ, tím víc se otevírá ruská duše a člověk chápe velkolepost ruského impéria i surovou romantiku míst, kam nedoléhá centrální moc. Cítím tam svobodu i prostor pro dobrodružství a lidé jsou tam pohostinní,“ říká k tomu. Z Ruska se nakonec vydala do Číny a o pozdější druhé návštěvě říká, že zapomněla, jak se jí tam nelíbilo. Čínu označuje za jediné místo, kam už by se nechtěla vracet.
Sněžný leopard a jasanová poezie
„Mám ambici stát se Sněžným leopardem,“ usmívá se Kateřina. Tak se totiž může titulovat každý, kdo zvládne zdolat všech pět nejvyšších hor bývalého Sovětského svazu, které se nacházejí ve Střední Asii. Nadvakrát Kateřina Mandulová zvládla kyrgyzskou sedmitisícovku Chan Tengri. „Napoprvé nám nepřálo počasí a začaly mi omrzat prstíky. Bolelo to, ale mám je, žádné velké drama se nekonalo.“ Napodruhé mohla z vrcholu Chan Tengri spatřit Pik Pobedy, jediný vrchol z vytoužené pětice, který jí dnes chybí.
Kromě dobrodružství cestování po Asii Kateřinu Mandulovou láká i poezie. Její nejnovější kniha se jmenuje Jasanové básně a jde o verše poeticky přibližující různé postavy z historie lyžování. „Vždycky když jezdím na starých lyžích, které jsem našla na půdě chalupy, tak mě samy od sebe napadají básně. Za básnířku bych se neoznačila, ale ty lyže mají svou magickou hodnotu.“
Poslechněte si záznam celého rozhovoru s Kateřinou Mandulovou a dozvíte se víc o stopování a cestování v Pákistánu, v Gruzii během konfliktu s Ruskem nebo o lezení na „piky“ Sovětského svazu s demonstrativně komunistickými názvy.
Související
-
Tomáš Poláček se vrátil z cesty stopem kolem světa: Potřebuju...
Autostopem kolem světa jel stopař a redaktor Tomáš Poláček. Namířil si to přes celé Rusko do Magadanu, pak přes Kamčatku na Aljašku a Amerikou na jih až do „argenti...
-
„Nejšílenější věc v mém životě...“ Dalibor Beneš jede napříč...
„Včera večer mě můj anděl strážný dovedl do cíle letošní etapy – do Sredněkolymska. Dovedl mě ve zdraví, jen na chvilinku se někde zakecal a mně uhnil kus prsteníčk...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.