Cestovatelka Kateřina Mandulová: Chci se stát Sněžným leopardem!

9. říjen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z cest Kateřiny Mandulové

Cesty na východ a nejvyšší hory bývalého Sovětského svazu neodolatelně přitahují cestovatelku, stopařku a spisovatelku Kateřinu Mandulovou.

„Poprvé jsem vyrazila na východ v roce 1997. To jsem jela na koloběžce a dojela jsem jen do Slovenského ráje. Postupně jsem ale zvyšovala laťku,“ usmívá se Kateřina Mandulová při rozhovoru pro cestovatelský a outdoorový magazín Radia Wave. Stopovala přes celé Rusko a napsala o tom knihu Vladivostop. „Na východě porozumíte Rusku nejlépe, víc než v Evropě nebo v Moskvě. Čím dál na východ, tím víc se otevírá ruská duše a člověk chápe velkolepost ruského impéria i surovou romantiku míst, kam nedoléhá centrální moc. Cítím tam svobodu i prostor pro dobrodružství a lidé jsou tam pohostinní,“ říká k tomu. Z Ruska se nakonec vydala do Číny a o pozdější druhé návštěvě říká, že zapomněla, jak se jí tam nelíbilo. Čínu označuje za jediné místo, kam už by se nechtěla vracet. 

Z cest Kateřiny Mandulové

Sněžný leopard a jasanová poezie

„Mám ambici stát se Sněžným leopardem,“ usmívá se Kateřina. Tak se totiž může titulovat každý, kdo zvládne zdolat všech pět nejvyšších hor bývalého Sovětského svazu, které se nacházejí ve Střední Asii. Nadvakrát Kateřina Mandulová zvládla kyrgyzskou sedmitisícovku Chan Tengri. „Napoprvé nám nepřálo počasí a začaly mi omrzat prstíky. Bolelo to, ale mám je, žádné velké drama se nekonalo.“ Napodruhé mohla z vrcholu Chan Tengri spatřit Pik Pobedy, jediný vrchol z vytoužené pětice, který jí dnes chybí.

Kromě dobrodružství cestování po Asii Kateřinu Mandulovou láká i poezie. Její nejnovější kniha se jmenuje Jasanové básně a jde o verše poeticky přibližující různé postavy z historie lyžování. „Vždycky když jezdím na starých lyžích, které jsem našla na půdě chalupy, tak mě samy od sebe napadají básně. Za básnířku bych se neoznačila, ale ty lyže mají svou magickou hodnotu.“

Poslechněte si záznam celého rozhovoru s Kateřinou Mandulovou a dozvíte se víc o stopování a cestování v Pákistánu, v Gruzii během konfliktu s Ruskem nebo o lezení na „piky“ Sovětského svazu s demonstrativně komunistickými názvy.

autor: PaS
Spustit audio

Související