Chudoba v dětství nás ovlivňuje celý život. Způsobuje deprese i demenci, říká lékařka Pavla Čermáková

27. září 2018

„Na stařeckou demenci není žádný lék. Jediné, co můžeme dělat, je prevence. Ve stáří je na ni ale už pozdě,“ vysvětluje lékařka Pavla Čermáková z Národního ústavu duševního zdraví. Její studie o vlivu chudoby na funkce našeho mozku vyšla v prestižním mezinárodním časopise Neurology a dokazuje přelomové zjištění: špatné sociální a ekonomické podmínky mohou ovlivnit naše zdraví mnohem více, než se dosud myslelo.

„Zkoumali jsme přes dvacet tisíc starých lidí z celé Evropy a ti z chudých poměrů měli ve stáří nejvíce potíží s pamětí i učením,“ popisuje Čermáková, jak zatím největší studie na toto téma vznikala. Vědci se v minulosti domnívali, že za zhoršování takzvaných kognitivních funkcí mozku mohou především biologické faktory. V posledních letech ale přibývá důkazů, že stařecká demence má u některých lidí mnohem víc důvodů. „Neexistuje jen jeden důvod, je to vždy kombinace faktorů. Náš výzkum ale jasně dokazuje, že pokud se u někoho objeví více rizikových faktorů, jako třeba alkoholismus rodičů, stres, špatné bytové podmínky a podobně, je u něj riziko větší.“

Chudí, hloupí a líní? Historie „white trash“ ukazuje, že představy o chudobě se nemění

03708310.jpeg

Označení white trash se poprvé v tisku objevilo už téměř před dvěma stoletími, v roce 1821. Pomluvy a hanlivá označení pro třídu na společenském dně přežívají v těch stejných obrazech a lidových historkách nejspíš mnohem déle.

Během výzkumu lékaři zjišťovali, v jakých podmínkách zkoumaní dobrovolníci vyrůstali, kolik lidí žilo v domácnosti, nebo třeba i to, kolik měli doma knih. Ukázalo se, že lidé z nejchudších vrstev kromě jiného trpěli během života častěji depresemi a jejich zdravotní stav byl celkově horší. Na špatné fungování mozku ve stáří mají vliv i traumatické zážitky jako válka a s ní spojené jevy, například migrace.

„Prevence je pro stát nejlepší investice do budoucna. Populace stárne, a je proto důležité, aby byli lidé ve stáři schopni se o sebe co nejdéle postarat,“ říká Čermáková. Už dnes je v chodu řada preventivních programů mezi staršími lidmi, ale zatím nejsou moc úspěšné. Pavla Čermáková je přesvědčená, že musíme zajistit, aby děti vyrůstaly v důstojných podmínkách. „Chce to systémové řešení, které zaručí dětem především kvalitní vzdělání, bydlení i zdravotní péči. Je to to nejlepší, co můžeme v současnosti dělat.“

„Musíme se snažit bojovat proti věcem, které mozku škodí – proti alkoholu, kouření, obezitě, fyzické neaktivitě a depresi.“ Poslechněte si celý rozhovor s lékařkou Pavlou Čermákovou.

autor: Alžběta Medková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.