Církev Šinčchondži. Nové nebe na zemi, nebo sektářské peklo?

13. leden 2020

Když se koncem minulého roku na serveru Aktuálně.cz objevil článek o „tajemné sektě, která už ulovila desítky českých dívek“, bylo jasné, že toto téma nemůže nechat stranou ani pořad Hergot!. Původem jihokorejské společenství Šinčchondži (Nové nebe na zemi) přišel do studia přiblížit religionista Zdeněk Vojtíšek. Přišla řeč také na psychologické motivy lidí, kteří jsou učením tohoto hnutí přitahováni. 

V rozhovoru jsme se věnovali i kontroverzím, které naopak nemálo těchto lidí nakonec dovedly k rozchodu s tímto společenstvím.

Ačkoliv se religionista Zdeněk Vojtíšek používání pejorativního slova sekta vyhýbá, jeho užívání jinými lidmi chápe. „Protože to je použití, které vyjadřuje vztah k tomu společenství nebo k té církvi. A spousta lidí je na společenství Šinčchondži velmi a velmi naštvaná. A to slovo sekta vlastně vyjadřuje tento konflikt, toto naštvání. Vyjadřuje to ohromné překvapení a zklamání, že to je společnost, která se hlásí ke křesťanství, a přitom otevřeně lže, a dokonce to v nějakém případě nouze přizná,“ vysvětluje svou toleranci k používání označení sekta Vojtíšek.

Zdeněk Vojtíšek

Jako člověk, jenž má rovněž psychoterapeutickou průpravu, popisuje Zdeněk Vojtíšek jako největší problém tzv. odpadlíků, kteří se na něj obrací, velké zklamání. „Ten problém je jednoznačný. Je to ohromné zklamání a ztráta důvěry. Ti lidé se cítí být ohromně pokořeni a zraněni tím, že čtyři měsíce nebo půl roku někomu věřili, někomu vylévali srdce, s někým měli velmi přátelský nebo až intimní vztah, a najednou se dozvěděli, že za tímto vztahem je jedna veliká manipulace nebo jedna veliká lež. A to je něco, s čím se třeba měsíce a měsíce nemohou vyrovnat.“

O jakou manipulaci se vlastně jedná? Jakým způsobem misionáři biblicky ospravedlňují to, co ostatní vnímají jako lež? Na jakou specifickou náboženskou tradici toto hnutí navazuje a jakým svébytným způsobem se z ní vyděluje? Jaké postavení má v Šinčchondži její zakladatel Man Hee Lee, o němž věřící hnutí věří, že bude žít věčně? Poslechněte si celý Hergot!

Spustit audio