O zenu, stoicismu a „náhodách“ se zakladatelem Eccentric Clubu Jakubem Horákem
Pro většinu lidí je Jakub Horák znám především jako politický marketér, spisovatel a zakladatel Eccentric Clubu. Ten, kdo jej sleduje více, si nemůže nevšimnout jeho zaujetí pro různé filozofické nauky a náboženství. Zajímá se o stoicismus, zen buddhismus i křesťanství. K tomu ho oslovuje analytická psychologie Carla Gustava Junga. Přitom sám sebe označuje za vědeckého materialistu. Jak je to možné?
Ilustruje to například Horákův postoj k tzv. synchronicitě – setkání vnějších událostí a vnitřního prožívání, které člověk, co ho zažívá, může vnímat jako smysluplné a nenáhodné. Skeptik jako nahodilé. „Tertullian jednou řekl: ‚Věřím, protože to je absurdní.' Já věřím, že je to možný, jinak by život ztratil smysl,” vysvětluje Horák a paradoxně dodává: „Myšlením ale docházím k tomu, že to možný není.”
Potřebujete více informací, abyste pochopili tento paradox? Chcete se dozvědět, co konkrétně Jakuba Horáka na zmíněných naukách zajímá a čím jej inspirují? Co považuje za duchovní pýchu? Poslechněte si záznam rozhovoru!
Související
-
Metal znamená žít si po svém. O paganismu, satanismu i křesťanství v extrémní hudbě
Speciální hudební díl Hergot!u rozplétá spojení metalu a různých duchovních směrů. Proč kapely přitahoval satanismus? Jsou současní hudebníci praktikujícími pohany?
-
Víra funguje jen jako dialog! O radikální teologii s religionistou Janem Motalem
Nový počin docenta Jana Motala Radikální teologie představuje proud myšlení představený světu texty, jako byla kniha Evangelium křesťanského ateizmu Thomase J. J. Altizera.
-
Hledám absolutní pravdu, říká Patrik Polášek aka Allien, rapper oddaný Krišnovi
Pořad Hergot! pokračuje v mapování pestré spirituality v Česku. Tentokrát přijal do studia pozvání rapper a člen hnutí Haré Krišna Patrik Polášek aka Allien.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka