Víra funguje jen jako dialog! O radikální teologii s religionistou Janem Motalem
Knižní léto v Hergot!u jde do finále s novinkou, která pro změnu leží mimo rámec beletrie. Nový počin docenta Jana Motala Radikální teologie představuje proud myšlení představený světu takovými texty, jako byla v 60. letech kniha Evangelium křesťanského ateizmu Thomase J. J. Altizera.
„Radikál pro mě není někdo vychýlený, ale člověk, který poznal sebe a ví kde stojí a z jaké pozice mluví,“ vysvětluje Jan Motal svůj výklad pojmu v závislosti na jeho latinském základu „radix,“ tedy kořen. Kniha členěná do kapitol s tématy jako „rezistence,“ „pokoj,“ „povstání“ nebo „anarchie“, uvádí jak jména v českém prostředí již známá, jako Dorothee Sölle nebo François Laruelle, stejně jako osobnosti, které se zatím českých překladů svého díla nedočkaly (Harvey Cox, Delores S. Williams nebo Theodore W. Jennings). Většinu z nich spojuje také to, jak doplňuje Motal, že „by se nebránili, kdybychom je zařadili mezi politicky levicově orientované.“
V teologii tedy tento směr myšlení znamená snahu propracovat se ke skutečným kořenům křesťanství a z nich čerpat aktuální inspiraci pro současnou dobu. „Ta kniha je teologická ve smyslu, že se snaží postihnout, co běží hlavou současnému křesťanovi,“ vysvětluje dále autor, který zdůrazňuje, že je především religionista a sám se za teologa nepovažuje.
Důležitým rámcem celé věci je dialog, který Motal vnímá jako setkání s něčím odlišným, čemu se můžeme přiblížit. „Jestli mají všichni autoři a autorky v knize něco, co je spojuje, pak je to téma společenství, ve kterém se lidé neustále učí spolu žít,” dodává.
Může člověk vést dialog s Bohem? A jak to vypadá? Čím byla práce na knize Radikální teologie pro Jana Motala transformativním zážitkem? Poslechněte si celý pořad.
Související
-
Byl Ježíš trans? O queer teologii s docentem Jiřím Pavlíkem
Co je queer teologie, čím se zabývá a má šanci změnit přístup církví ke queer lidem? Na to jsme se v Hergot!u zeptali Jiřího Pavlíka z Husitské teologické fakulty UK.
-
Bible je černobílá! Říká křesťanská influencerka Veronika Gažíková
Veronika Gažíková tvoří instagramové a tiktokové účty Divoká Tvorkyňa a Učeník Ježiša Krista. Na TikToku ji sleduje přes 70 tisíc lidí a vzbuzuje značné kontroverze.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.