Byl Ježíš trans? O queer teologii s docentem Jiřím Pavlíkem

24. červen 2024

Co je queer teologie, čím se zabývá a má šanci změnit přístup církví ke queer lidem? Na to jsme se v Hergot!u zeptali Jiřího Pavlíka z Husitské teologické fakulty UK, který o ní napsal článek do Revue Salve a dlouhodobě se o ní zajímá.

Queer teologie je sama queer, a je proto těžké ji definovat. Podle Jiřího Pavlíka je to teologický směr, který navazuje na queer teorii, feministickou teologii i teologii osvobození. Queer pak podle Pavlíka označuje lidi, „kteří se cítí v heteronormativním světě nepohodlně nebo ho odmítají.“

Za queer se dá považovat i rané křesťanství. Podle Pavlíka proto, že první křesťané „nabourávali společenské konvence a diktát heteronormativity a rozvraceli tradiční rodový řád.“ Paradoxní podle Jiřího Pavlíka také je, že se za vzor tradiční rodiny považuje svatá rodina, která přitom byla velmi netradiční a problematická.

Queer teologie se zabývá i provokativními teoriemi o sexualitě a genderu Ježíše. Podle některých textů byl homosexuál, podle jiných zase transmužem, který se narodil jako žena.

„Jestliže se narodil z panny a neměl otce, tak neměl jak dostat chromozom Y,“ popisuje teorii Pavlík. Potvrzení o svém mužství pak mohl získat při tradiční obřízce. „Kdybychom našli certifikát, že se narodil jako žena, tak by to byl nejsilnější argument, aby se zakázalo svěcení mužů a povolilo jenom svěcení žen,“ uvažuje Pavlík.

Jaký má queer teologie vliv na církevní představitele? Jaké jsou příběhy o změně pohlaví ze středověku? A jaké jsou argumenty pro Ježíšovu homosexualitu nebo asexualitu? Poslouchejte Hergot!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka