Byl Ježíš trans? O queer teologii s docentem Jiřím Pavlíkem
Co je queer teologie, čím se zabývá a má šanci změnit přístup církví ke queer lidem? Na to jsme se v Hergot!u zeptali Jiřího Pavlíka z Husitské teologické fakulty UK, který o ní napsal článek do Revue Salve a dlouhodobě se o ní zajímá.
Queer teologie je sama queer, a je proto těžké ji definovat. Podle Jiřího Pavlíka je to teologický směr, který navazuje na queer teorii, feministickou teologii i teologii osvobození. Queer pak podle Pavlíka označuje lidi, „kteří se cítí v heteronormativním světě nepohodlně nebo ho odmítají.“
Za queer se dá považovat i rané křesťanství. Podle Pavlíka proto, že první křesťané „nabourávali společenské konvence a diktát heteronormativity a rozvraceli tradiční rodový řád.“ Paradoxní podle Jiřího Pavlíka také je, že se za vzor tradiční rodiny považuje svatá rodina, která přitom byla velmi netradiční a problematická.
Queer teologie se zabývá i provokativními teoriemi o sexualitě a genderu Ježíše. Podle některých textů byl homosexuál, podle jiných zase transmužem, který se narodil jako žena.
„Jestliže se narodil z panny a neměl otce, tak neměl jak dostat chromozom Y,“ popisuje teorii Pavlík. Potvrzení o svém mužství pak mohl získat při tradiční obřízce. „Kdybychom našli certifikát, že se narodil jako žena, tak by to byl nejsilnější argument, aby se zakázalo svěcení mužů a povolilo jenom svěcení žen,“ uvažuje Pavlík.
Jaký má queer teologie vliv na církevní představitele? Jaké jsou příběhy o změně pohlaví ze středověku? A jaké jsou argumenty pro Ježíšovu homosexualitu nebo asexualitu? Poslouchejte Hergot!
Související
-
S Ježíšem Kristem vedu dialog, máme společný smysl pro humor, říká herečka Simona Babčáková
Simona Babčáková je nejen známá herečka. Považuje se za součást Boha, cvičí jógu, má v srdci aktivovaného Krista i Buddhu a tančí extatické tance.
-
Bible je černobílá! Říká křesťanská influencerka Veronika Gažíková
Veronika Gažíková tvoří instagramové a tiktokové účty Divoká Tvorkyňa a Učeník Ježiša Krista. Na TikToku ji sleduje přes 70 tisíc lidí a vzbuzuje značné kontroverze.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.