Co se hulí za školou? Poslechněte si příběhy lidí, jejichž životy provází marihuana

21. srpen 2021

Jednadvacetiletý Robin Mayer se rozhodl pomocí dokumentu přiblížit zkušenosti s kouřením marihuany těm, pro které jde o „neprobádané území“, a nastínit, jaký vztah má k trávě generace jeho vrstevníků. Prostřednictvím výpovědí lidí se značnými zkušenosti s hulením zkouší vypozorovat a zachytit momenty, které je k marihuaně přivedly, a popsat jejich pocity a zážitky.

Ty bývají obecně v souvislosti s touto měkkou drogou často prezentovány velmi idylicky, přestože ve skutečnosti může způsobit psychické problémy, někdy dokonce chronické. I proto v dokumentu zazní kromě názorů uživatelů také hlasy odborníků, kteří vnímají marihuanu z úplně jiné perspektivy.

Dokument Co se hulí za školou? vznikl jako semestrální práce Robina Mayera při studiu rozhlasové a televizní tvorby na JAMU

„Je mi šestnáct a nemyslím si, že hulení je v tomhle věku v pohodě,“ přiznává po chvilce ošívání skejťák, který pravidelně hulí zhruba rok. „Dřív jsem se všemu smál a byl zaseklej… Teď mě to spíš tak uvolní a nepřemejšlím nad blbostma, jako když jsem střízlivej,“ popisuje a dodává, že pod vlivem zažil i nepříjemné životní chvíle. „Jednu dobu to bylo v rodině hodně špatný, táta je tvrdej alkoholik, hrozně jsme se hádali. Já nesnáším alkohol a říkal jsem si, jak se mám uklidnit. Tak jsem hafo hulil. Kromě kamarádů to bylo jediný, co mě dokázalo odvést.“

Nezávisle na této výpovědi Robinovi adiktoložka Jana Vašíčková potvrzuje, že právě halucinogeny mohou představovat formu úlevy. „Když neumím nějaké věci zpracovat, potřebuju si k tomu pomoct návykovou látkou. To je psychická závislost,“ vysvětluje. „Nejčastěji ji vypěstujeme v dětství nebo dospívání, kdy jsou mozkové struktury mladé a vnímavé k psychoaktivním látkám,“ dodává a podotýká, že potkají-li se s těmito látkami právě nevyzrálé struktury, existuje riziko zastavení jejich zrání.

Co dalšího mohou účinky marihuany způsobit, zejména pak u lidí s predispozicemi k psychotickým onemocněním? Mají dnes školáci k marihuaně blíž než k cigaretám? Je pro ně její shánění složité? A jaký efekt mají na studenty protidrogové prevence? Poslechněte si celý dokument!

Robin Mayer

O autorovi

Robin Mayer (*1999) pochází ze Znojemska, věnuje se audio a video tvorbě, jeho hlavními současnými tématy jsou pouliční subkultury, hip hop, graffiti a tetování. Deset let se věnuje skateboardingu a za tu dobu si vyjezdil sponzoring. Robin studuje první ročník rozhlasové a televizní scenáristiky a dramaturgie na JAMU v Brně. Dokument Co se hulí za školou? vznikl jako semestrální práce. Námětem byl biblický prvotní hřích, který se autor rozhodl dokumentárně parafrázovat.

Autor: Robin Mayer
Dramaturgie: Brit Jensen, Daniel Kupšovský, Terezie Jirásková
Zvukový mistr: Michal Zelinka
Hudba: Zdeněk Pejchal
autor: Robin Mayer
Spustit audio