Dejte seniorům najevo, že je vnímáte a nejsou neviditelní, říká výzkumnice osamělosti ve stáří

12. říjen 2020

Mezinárodní projekt GENPATH zkoumá osamělost seniorů v České republice, Irsku, Rakousku, Norsku, Švédsku, Španělsku a v Izraeli. „Osamělost není jen tak nějaký pocit. Má velké dopady na zdravotní stav. V tu chvíli už se bavíme o problematice, která je také v uvozovkách drahá. Některé důvody můžeme dostatečně včas ošetřit a můžeme tak ušetřit peníze ve zdravotním nebo sociálním systému,“ vysvětluje socioložka Lucie Vidovićová z Masarykovy univerzity.

„Objektivní příčiny samoty u seniorů mohou být různé životní dráhy. Asi nejjednodušším příkladem je, když odcházíte z plné pracovní činnosti do důchodu. Ztrácíte celou síť svých spolupracovníků. Dnes už existují programy, které se zaměstnavatelé snaží nabízet svým zaměstnancům, kteří odešli do důchodu. Snaží se je alespoň nějak zapojovat, zvát je jednou ročně na vánoční večírek,“ popisuje Vidovićová.

Jak jsou na tom s osamělostí senioři v České republice? „Podíly extrémně osamělých seniorů máme kolem pěti procent. Dalších zhruba třicet procent se takto cítí alespoň občas. V řadě zemí jsou častěji osamělé ženy nebo nejstarší senioři. U nás to jsou o něco více muži a naopak ti mladší senioři,“ říká výzkumnice.

Čtěte také

Samota u seniorů je ovšem velmi individuální. „Ne všichni senioři problémy s osamělostí zažívají a ne všichni chtějí, aby jim bylo zvenku pomáháno. Naopak jsou velmi často těmi, kteří chtějí dál pomáhat. Sami senioři mohou druhým seniorům pomáhat s odstraňováním takových pocitů,“ vysvětluje Lucie Vidovićová.

Pomáhat seniorům s osamělostí mohou ovšem běžně i mladí lidé. „Je to o otevřenosti těm vztahům. Třeba i jen úsměvem, úsměvem očima. Dát těm lidem na vědomí, že je vnímáte. Nejsou pro vás neviditelní a průhlední, ještě tam jsou. Od těchto jemných věcí, které můžeme udělat každý po cestě do školy nebo do práce, můžeme přejít k zájmu o naše sousedy. Můžeme je pozdravit, prohodit pár slov. Tím vznikají vztahy, které mohou být vzájemně velmi obohacující,“ uzavírá socioložka.

Ovlivní samotu předchozí životní styl seniorů? Jak se liší očekávání seniorů mezi zkoumanými zeměmi projektu GENPATH? Poslechněte si celý rozhovor s Mgr. Lucií Vidovićovou, Ph.D., z Masarykovy univerzity v Brně.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.