Diablo se dá interpretovat jako vrcholně křesťanská hra, říká farář Petr Wagner

23. prosinec 2022

Advent vrcholící Štědrým dnem patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům, a tak si Jarda s Lukášem do studia tentokrát pozvali Petra Wagnera, jednoho z moderátorů pořadu Hergot!, ale také faráře Československé církve husitské. Společně probrali nejen to, jestli muži a ženy víry mohou hrát hry, ale společně přišli i na to, jak všudypřítomné jsou v nejpopulárnějších titulech biblické náměty.

Jardu zajímalo, jestli je hraní her z hlediska křesťanství v pořádku a jestli církví schválené tituly nejsou tak trochu nuda. Podle Petra se hraní věnuje spousta věřících i duchovních, musí si ovšem dávat pozor na závislost a také na obsah, hry ale rozhodně nejsou žádnou prodlouženou rukou ďábla. K nejbožštějším hrám dokonce zařadil sérii Diablo, protože se v něm čistí pekelné kruhy a v křesťanském prostředí není ušlechtilejšího cíle než prohry ďábla, což je i ultimátním cílem nejslavnějšího akčního RPG.

Moderátor Petr Wagner. Sedm let Hergot!u v Bistru Střecha

Probíraly se i hry, které si půjčují z reálného sektářství, kdy na přetřes přišel pátý díl Far Cry. Petr zmiňuje, že se v něm Ubisoft patrně inspiroval příběhem kultu Davida Koreshe, který se považoval za proroka a na svém ranči shromažďoval zbraně tak usilovně, až na něm nakonec musela zasahovat i americká národní garda.

Řeč přišla i hraní si na boha, a to nejen ve hrách Petera Molyneuxe, ale taky úvahy o tom, jak velkou váhu mají virtuální rozhodnutí a herní chování z hlediska reálné morálky.

Co se hraje na farách? Jaké příběhy ze Starého zákona by si nejvíc zasloužily herní zpracování? Poslechněte si celý díl Questu s farářem Petrem Wagnerem.

Spustit audio

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.