Diagnóza F: Léků bereme víc, než je nutné
„Doktor – dealer – drahoušek“. Takové označení používá MUDr. Dušan Randák (při střelbě do vlastních řad) pro označení některých kolegů lékařů, kteří svým pacientům dlouhodobě předepisují léky ze skupiny benzodiazepinů, ačkoliv se jejich dlouhodobé užívání nedoporučuje a navíc způsobují závislost.
Důvod je nasnadě: rychlý nástup účinku, prakticky okamžitá úleva od potíží, minimální náklady, spokojený pacient, pro kterého je pan doktor „drahouškem“. Co na tom, že se může jednat prakticky o distribuci návykových látek. Je to legální, ovšem je to morální?
O lékových závislostech, o tom, proč používáme mechanismus „problém + tabletka = žádný problém“, jak se do tohoto kolotoče můžeme dostat a také, jak z něj najít cestu ven, jsem si povídala s psychiatrem a adiktologem MUDr. Dušanem Randákem.
MUDr. Dušan Randák, psychiatr, adiktolog, lékař ambulance odd. léčby závislostí, asistent na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, běžec, amatérský divadelník.
Odkazy:
Informace o benzodiazepinem (zdroj: Sananim o.s.)
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, odd. pro léčbu závislostí
Protidrogová poradna, Kalupy n. Vltavou
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.