Diagnóza F: Schizofrenie na vlastní kůži

1. prosinec 2011

O schizofrenii se v Diagnóza F už mluvilo. Psychiatr MUDr. Martin Jarolímek popisoval, jak se schizofrenie projevuje, co dělat, má-li ji někdo z našich blízkých, jak s ní žít. Hostem Diagnózy F však tentokrát nebyl ani psychiatr ani psycholog. Byl to obyčejný mladý muž. Na schizofrenii je ale odborníkem na slovo vzatým – s touto diagnózou už několik let sám žije.

Jaké to je, když se vám děje něco, čemu nerozumíte a vlastně vám v tom nerozumí ani vaše okolí? V čem všem vás schizofrenie omezuje? A jaké to bylo pro něj, přijmout diagnózu, která může znamenat i zbytek života v invalidním důchodu? O tom jsem si povídala s Tomášem z Chrudimi. Spolu s ním pozvání k rozhovoru přijala i Mgr. Věra Pinkasová, vedoucí o.s. Péče o duševní zdraví, středisko Chrudim, která s Tomášem pracuje.

Literatura
Možný, P.: Když se řekne psychóza

Odkazy
Péče o duševní zdraví, o.s.
Fokus, Sdružení pro péči o duševně nemocné
Baobab, o.s.
Denní psychoterapeutické sanatorium, Ondřejov
Green Doors, o.s.
Česká asociace pro psychické zdraví

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.