Diagnóza F: Sexualita mentálně postižených

02593481.jpeg

Že mezi námi osoby s mentálním postižením žijí, tomu rozumíme. Že mají specifické potřeby, to možná tušíme. Ale že chtějí provozovat nebo dokonce provozují sex? O tom možná nechceme slyšet a už vůbec si to nechceme představovat.

Považovat samotnou sexualitu mentálně postižených osob za problém by bylo zavádějící. Problém je spíše absence informovanosti, a to jak mezi veřejností, tak (a to je asi to nejzásadnější) mezi těmi, jichž se nejvíce týká – samotnými osobami s mentálním postižením, ale i jejich blízkými či osobami, které o ně pečují při poskytování sociálních služeb. Zdraví dospívající se o sexualitě leccos dozví v časopisech, ve škole, od vrstevníků, od rodičů.

Osoby s mentálním postižením jsou však často brány trochu jako malé děti. Jejich blízcí tak často stojí před otázkou, zda je vůbec nutné, popř. vhodné, je informovat o tom, že mohou mít nějaké sexuální potřeby, že budou dívky menstruovat, že budou chlapci mít noční poluce, že kamarádství není láska, že masturbace patří do soukromí a také jakou formou to udělat. Právě fakt, že mentálně postižení mnohdy nemají dostatek informací, je zřejmě jednou z příčin, proč jsou právě oni tak často pohlavně zneužíváni.

Strastem a slastem sexuálního života osob s mentálním postižením jsme se věnovali ve velmi otevřeném rozhovoru s klinickou psycholožkou Danou Štěrbovou.

PhDr. Dana Štěrbová, Ph.D., klinická psycholožka, psychoterapeutka, supervizorka, odborná asistentka na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Literatura:
Štěrbová D.: Sexuální výchova a osvěta u osob s mentálním postižením

Video:
O sexu
Známá režisérka a výtvarnice Barbora Dlouhá přijala výzvu natočit obdobu školní sexuální výchovy pro mentálně postižené. S hlasy Pavla Lišky a Ani Geislerové se jí podařilo zrealizovat vtipný snímek, u kterého se i přes intimnost tématu není třeba červenat.
(ČR, 2008, 10 min)